Според "Фрийдъм хаус" причината за картината в световен мащаб са основно два фактора – приемането на закони, които рестриктират свободата на словото, най-често обосновани с нуждите за националната сигурност, и ограничаване на достъпа на журналисти до зони на конфликт.
В редица държави, които исторически са известни със своите демократични практики, се забелязва влошаване на условията за журналистите в изминалите 5 години. Гърция е паднала с 21 точки по 100-точковата система от 2010-а година до сега. По-значима негативна тенденция има още в Турция, Унгария и Сърбия, а нашата страна e на 75-о място.
За "Хоризонт" Елън Ахекян, която е работила по доклада, поясни:
Една от най-обезпокоителните тенденции, които видяхме в България, е концентрацията на собственост, особено в ръцете на Нова българска медийна група, най-вече като се има предвид, че собственикът е депутат, който се знае, че подкрепя партията, която е на власт.
Тя добави още:
Всъщност в България през 2014 година видяхме подобрение заради това, че са били докладвани по-малко нападения срещу журналисти, в сравнение с миналата година.
Резултатът от това е една точка подобрение за България в новия доклад на "Фрийдъм хаус". В същото време Елън Ахекян обърна внимание, че според данните властите в страната ни изглежда са толерирали заплахите срещу журналистите.
На дъното на индекса са страни като Беларус, Куба, Сирия, Иран, Северна Корея и включената за първи път - окупираната от Русия територия в Крим.
Показателят в САЩ е паднал с един пункт заради задържания и тормоз спрямо репортери по време на протестите за граждански права във Фъргюсън, щата Мисури.
На върха в класацията за медийна свобода са Норвегия и Швеция.
Заключенията на "Фрийдъм хаус" са подобни на индекса на "Репортери без граници", който измерва свободата на словото и информираността на населението в 160 държави. В тази класация България бележи спад с 6 места до 106-ата позиция.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..