Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

К. Костадинов: Музеят е мястото, където всеки малък българин може да се запознае и пипне българската история

Костадин Костадинов – директор на РИМ - Добрич, бе гост в предаването „На светло” на Радио Варна. Темите, върху които  поставихме акцент са две – редицата инициативи, които касаят музея в Добрич с функция, насочена към децата под формата на множество работилници и темата за образованието:

Както и ние, така и други музеи в страната правят много неща свързани с работата с децата, защото това е основното, което имаме като мисия и като задача. Музеят не е и не трябва да бъде една закостеняла и консервативна институция, в която да чакаме сами да влязат посетители и съответно ние да им разкажем нашата поредна музейна беседа за посетители. Смятам, че институцията трябва да е отворена и да е търсеща своите посетители. Да е отворена най-вече към малките, защото музеят освен образователна има и възпитателна функция. Абстрахираме се от всички останали неща, свързани с чисто музейната работа за събиране и опазване на предмети от миналото ни и от националната ни история и култура. Всичко, което се намира там трябва в един момент да бъде показано, разказано и най-важното - да създаде някакво впечатление и усещане. В кого естествено може да го създаде това впечатление – най-вече и най-лесно, за нас най-важно е такова впечатление да се създаде у децата и учениците, тъй като музеят е мястото, където всеки малък българин може да се запознае, да пипне българската история, буквално. Да я държи малко в ръцете си, образно казано и съответно да се постави в ролята и на мястото на историческите личности. Тъй като мислихме доста дълго с колегите как и по какъв начин това нещо да стане, миналата година при нас в екипа дойде Магдалена Трифонова, по чиято идея всъщност започнахме да работим по този проект, наречен работилнички в музея. И между другото се получи много добре. Каква е идеята – да накараме всяко едно детенце, което влезе при нас, да ги поканим да влязат, не само да ги чакаме да дойдат – да ги накараме да влязат за малко в ролята на тези исторически личности, за които четат в книгите, за които пише в учебниците и за чийто живот и дела ги изпитват в училището. Защото по този начин историята става близка, става преживяна. И най-важното, което е, че не говорим за изпитвания, а го правим под формата на някакво забавление ако щете. По-лесно за запомняне, за харесване, за обичане, дори ако щете защото нашата история трябва да се обича. Добра или лоша – ние нямаме друга.

В този ред на мисли се сещам, че вчера при смяната на президентите ми направи впечатление едно дете държеше портрета на Васил Левски. То стоеше точно пред сградата на президентството, за да посрещне новия държавен глава и да изпрати стария, разбира се.

Браво на неговите родители!

Това ли е начинът, по който да възпитаваме децата си?

Да, децата се възпитават с личен пример. Няма как родителят в ежедневието си да не се интересува от миналото и от историята на страната си и в същото време да се сърди на детето си, че носи двойки по История вкъщи или, че не се интересува от обучението и т.н. Всичко това се възпитава и най-добре се възпитава с личен пример и затова ролята на всеки един родител е изключително отговорна.

И понеже ще стане дума за образование – до каква степен образованието ни куца в момента?

Образованието не куца, то е инвалид в момента.На практика е мъртво. Защото това, което през последните 27 години беше направено под формата на различни реформи, доведе до две основни неща.

Първото е, че чисто количествено българските училища намаляха. За сметка на това се увеличиха, незнайно защо българските университети, което девалвира българското образование под маската на демографска катастрофа, както вече казват на оптимизация на училищната мрежа. Никой вече не говори за закривания,а за оптимизирания. Сега има и нов термин, не говорят за закриване, а за обединяване, за сливане. Бяга се всячески от тази дума, но истината е една – че се закриват училища, това първо и второ, което е по-лошо, че падна качеството на образование. И падна драстично във всеки един от класовете. Имам много приятели учители. Това, което те казват, особено по -старите от тях е, че нивото на осмокласниците, например, сега е на ниво на шестокласниците едно време. Не говорим за грамотност, говорим за чисто функционална пригодност за включване в обществото. Има една инфантилизация на децата, има една тотална абдикация на Държавата от ролята си в сферата на образованието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бело Айше" - старата якорудска песен, която разказва за една истинска любовна история

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 02.12.24 в 14:30

Yasen: Музиката е магия и съм щастлив, че аз съм магьосникът

Варненският артист Yasen (Ясен Неделчев) е едно от сравнително новите имена на българската музикална сцена. Той е влюбен в музиката от съвсем ранна възраст. Още като невръстно дете той не спира да пее и танцува, а когато навлиза в тийнейджърските си години, Ясен започва живо да се интересува от продуциране и и изобщо от целия процес по създаването..

публикувано на 02.12.24 в 08:35

Николай Костадинов, Възраждане: Цяла Варна пътува без билет и вината не е на "Градски транспорт", а на администрацията

Според общинските съветници от партия Възраждане, кмета на града не трябва да управлява нито един лев публичен ресурс. Тази констатация те правят на базата на първата година от управлението на Благомир Коцев. Според общинския съветник Николай Костадинов, управлението на ПП/ДБ в морската столица е в режим на свободно падане. С тези думи той..

публикувано на 30.11.24 в 14:59

Биляна Раева: Общинската администрация предлага нови такси, без обосновка как ще се подобрят услугите

Групата на варненските общински съветници от ГЕРБ/СДС искат яснота, в какви пера и направления ще отидат средствата от увеличените общински такси и цени на услуги. В обзорното предаване „Позиция“ , Биляна Раева заяви, че нямат абсолютно никаква конкретика, единствено е ясно, че има предложение за вдигане на налозите. Припомням, че в началото на..

публикувано на 30.11.24 в 14:24
Ивайло Калфин

Ивайло Калфин: Важно е как Европа ще реагира на предизвикателствата през следващите 5 години

Важно е в следващите 5 години как Европа ще реагира на предизвикателствата на средата, за да запази потенциала на Европейския съюз, като важен глобален фактор, но и като подкрепа за страните членки. Това коментира бившият министър на външните работи Ивайло Калфин в предаването на Радио Варна "Позиция",  по повод на встъпването в длъжност на колегиума..

публикувано на 30.11.24 в 12:25
д-р Яир Галили - съдов специалист

Съдовият хирург д-р Яир Галили: Има ефективно и щадящо медицинско лечение на венозните заболявания

Д-р Яир Галили е световно известен съдов специалист. През 1988г. завърша медицина в Университет Бен Гурион, Негев През 1997г. придобива специализация по ултразвукова диагностика и терапия в Общата хирургия, Университет Уейк Форес, САЩ През 1998г. специализира Обща хирургия в Болница Ихилов, Тел Авив През 2000г. придобива специалност по..

обновено на 29.11.24 в 14:32

Намибия - земя, недокосната от човечеството

Фотографът Сандро Арабян представя в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна до 30 ноември 2024 г. своята самостоятелна изложба “Намибия / Природата”. Фотографиите в нея са уловили мигове от две пътувания в африканската страна, които авторът предприема заедно със своята майка - уважаваната художничка проф. Десислава Минчева. Артистичният..

публикувано на 29.11.24 в 07:30