Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите с площадката за отпадъци и обследването на скалните венци в Провадия остават и през 2017 г.

Провадия
Снимка: Сияна Спиридонова

Най-голямата от всички общини във Варненска област, община Провадия, ще разполага през 2017 година с бюджет от 17 153 620 лева. С близо 2  400 000 лева повече от миналата година. Най-много са парите за образование – около 6  700 000 лева, а най-малко за сигурност и отбрана –  98 000 лева. За  оставащите неотложни проблеми и за свършеното до сега - интервю с кмета  на Провадия Филчо Филев:

Извършихме текущ ремонт на уличната мрежа в град Провадия за около 300 хиляди лева. В населените места, общо в 24-те, също за около 300 хиляди лева. За около 250 хиляди лв. направихме ремонт на общинската пътна мрежа, така наречената, четвъртокласна пътна мрежа. По Оперативна програма „Региони в растеж” сключихме договори за енергийна ефективност на административната сграда на община Провадия и Обединения детски комплекс.  Предстои да сключим договор и за читалище „Алеко Константинов”  и Сапаревата къща. Реализацията на тези проекти трябва да стане през 2017 и 2018 година. Надяваме се програмата за саниране на многофамилните жилища, която е с национално финансиране, да продължи. Ние имаме готовност за 6 блока. Обявени са тръжните процедури за инженеринг и строителство. Остава само в Българската банка за развитие да има пари.

Какво да очакват провадийци през 2017 година да се случи в града?

Ами освен това, което споменах за проектите,  които са одобрени по ОП „Региони в растеж”, ние кандидатствахме и за ремонт на уличната мрежа по Плана за развитие на селските райони. Надяваме се да ни бъде одобрен проект за около 1,5  милиона за ремонт на отсечки от 5 улици. Община Провадия заедно с още 8 общини от Варненска област имаме сериозен проблем с предварителното третиране и  обезвреждането на отпадъците.

Този проблем остава ли и през новата година?

Остава, да. До април месец трябва да успеем и деветте общини да подготвим проект и да го внесем в ОП „Околна среда” и да се надяваме на добър край. Да бъде финансиран. Като идеята е да се изградят няколко компостиращи инсталации - 2 инсталации за предварително третиране и може би една или две претоварни станции на територията на деветте общини.

2016 година провадийци  ще запомнят и с падането на големи скални маси от единия от скатовете. Слава Богу, нямаше жертви , но проблемът си остава. В Провадия пак е зима и както говорихме и с Вас, възможно е напролет отново да се случи.

Уведомили сме Агенцията по горите и Министерството на земеделието и храните, тъй като скалните венци и двата – източния и западния - са държавна собственост. Общината, като такава, нито може да кандидатства за средства за превантивни мерки, даже и за обследване на скалните венци. Това следва да се извърши от собственика.

Да разбираме ли, че към днешна дата обследване не е направено, още повече след последния случай с къщата на ул. „Цанко Церковски”, където буквално скалата спря и събори една от стените?

Пълно и истинско обследване реално не е извършено.

От колко години?

Освен преди около 10 години, когато кмет на общината беше инженер Марин Георгиев имаше укрепителни мерки по източния скален венец.

Би ли могло такова обследване да се случи през 2017 година?

Да, ако всички институции, от които зависи това се координират добре и го направят. В момента мисля , че има и средства по ОП „Околна среда” за превантивни мерки. Въпроса е дали Държавното лесничейство, което е на наша територия, е бенефициент - може ли да кандидатства, за да се извърши това обследване и впоследствие може би укрепителни мероприятия.

Имат ли готовност, според Вас, да го направят?

Те са готови да окажат пълно съдействие. Въпроса е дали въобще Държавните лесничейства могат да бъдат допустими бенефициенти по ОП „Околна среда”, но даже и да не са допустими бенефициенти за европейски средства, следва да се намери национално финансиране за проблема.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00