Тази вечер (02.02.2017г.) почитателите на Хари Потър и компания ще се съберат, за да прелистят отново и отново част от съдържанието на поредицата за магичните приключения на героя и неговите приятели, създадени от автора Дж.К.Роулинг.
Разговоряме с едни от най-запалените почитатели на Хари Потър, Хармаяни Грейнджър, Рон Уизли, Лорд Валдемор, Албус Дълбъмдор и др. Срещаме ви с порасналите деца и онези, които остават в приказния свят в поредицата Хари Потър и до днес - Дора Солакова - преподавател по БЕЛ и член на Дейли клуб Хари Потър-Варна и с учениците Денислав Викторов - на 15-сет години и Калина Цонева-на девет години.
Какво вас ви накара да бъдете част от този клуб и какво кара членовете на клуба да са вътре в тази магична обстановка?
Ние се събираме общо взето редовно, правим препрочитателски срещи. Този месец срещата ни ще е посветена на Нощта на книгите за Хари Потър, която е международна инициатива от издателство, английското Блумсбъри. Светът, който създаде Роулинг, Джоан Катлин Роулинг, е уникален сам по себе си. Включва едновремено нашия свят и една така алегория на съвременното ни общество, но под магическата маска.
Докато си дете, според мен, най-много се радваш на магиите, на цветните искри, които излизат от вълшебната пръчка, на невероятните приключения на героите.
А след това, кое вече започва да те впечатлява, четейки книгата?
При всяко препрочитане откривам много интересни неща, преди всичко майсторската сатира на съвременното ни общество, на системата на образованието и в много сфери изобщо на света на нас-Мъгълите, и на възрастните и на децата. Дори когато работя с деца по откъси от Хари Потър от различните книги за тях е така увлекателно. Харесват както и магията, така и откриват моменти с откриване на истина, затова че любовта и семейството са едни висши ценности, което по много добър начин е поднесено за съвременни деца.
И може би ще се съгласите с мен, че тази книга омагьосва едно дете, дори и в растежа му, защото когато то е пораснало, остава все още дете.
О, със сигурност. Всеки все още чака своята сова от Хогуортс.
И все пак кой е любимият ви момент в книгата?
Любимият ми момент в книгата е в последната част, когато Хари се среща отново с Дъмбълдор след като е пожертвал себе си в името на една по-висша кауза. Това е най-любимият ми момент в книгата, тъй като моят любим герой е Дъмбълдор. Цялата поредица се върти все пак повече около него, отколкото около самият Хари.
Така смята Дора Солакова, която е в очакване на своята сова от Хогуортс, както самата тя сподели в разговора ни.
За любимите моменти в книгата за Хари Потър ще попитаме и децата на колегите Доротея Николова и Светлана Вълкова – Калина Цонева – на 9 години и Денислав Викторов – на 15-сет:
Денислав Викторов: Както се казва тази книга никога не умира понеже ставаме свидетели на една интересна история, на една любовна история, която се случва и разбира се има доста перипети в тази книга.
Любимото ти място, момент, който препрочиташ с времето?
Да, имам свой любим момент. Той е на края на книгата, т.е в епилога на седмия том, който се казва „19 години по-късно”.
А кой е любимият ти герой?
Професор Сивирас Снейп, преподавател в училището за магии Хогуортс. Преподава "Отвари и защита срещу черните изкуства".
Защо точно този образ теб най-много те е впечатлил?
Той е мой любимец защото винаги е себе си. Това бих казал аз. Така аз бих наследил от него, защото много ми харесват неговите качества, неговата непреклонност и железни нерви в определени ситуации.
И колко пъти си препрочитал книгите?
Само седмата книга съм я прочел четири пъти.
Тъй като си говорихме със Светлана (майката на Денислав) по-рано днес и тя казва така: „Всеки път когато вземе книгата и я чете отново и отново, аз питам...Защо не прочетеш нещо друго?”. Отговори й в момента.
Да, разбира се ще й отговоря. Защото както вече казах тази книга никога не умира и на практика съдбите на героите се прочитат и препрочитат от множество поколения.
Срещаме ви и с Калина Цонева, която макар и само на девет години, вече е прочела и осмата книга за Хари Потър. Калина е първородната дъщеря на колегата Доротея Николова и още от малка показва любознателност не само към книгите, но и към рисуването и науката:
Калина Цонева: "Първо пробвах на няколко пъти да прочета първата книга, но ми ставаше скучно и на третия път, когато продължих да чета и прочетох вече първата книга, вече ми стана интересно и започнах да чета и следващите. Любимият ми герой е Хармаяни Грейнджър защото винаги намира решение на проблема и е много умна. Любимият ми момент е в последната, осма книга, когато те се опитват да измамят Делфин и Дигедик като трансфигурират Хари Потър във Валдемор, за да помисли, че това е нейният баща".
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..
Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..
Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..
Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..
Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..