Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгите за Хари Потър учат съвременните деца, че любовта и семейството са висши ценности

хари потър
Снимка: БГНЕС

Тази вечер (02.02.2017г.) почитателите на Хари Потър и компания ще се съберат, за да прелистят отново и отново част от съдържанието на поредицата за магичните приключения на героя и неговите приятели, създадени от автора Дж.К.Роулинг.

Разговоряме с едни от най-запалените почитатели на Хари Потър, Хармаяни Грейнджър, Рон Уизли, Лорд Валдемор, Албус Дълбъмдор и др. Срещаме ви с порасналите деца и онези, които остават в приказния свят в поредицата Хари Потър и до днес - Дора Солакова - преподавател по БЕЛ и член на Дейли клуб Хари Потър-Варна и с учениците Денислав Викторов - на 15-сет години и Калина Цонева-на девет години.

Какво вас ви накара да бъдете част от този клуб и какво кара членовете на клуба да са вътре в тази магична обстановка?

Ние се събираме общо взето редовно, правим препрочитателски срещи. Този месец срещата ни ще е посветена на Нощта на книгите за Хари Потър, която е международна инициатива от издателство, английското Блумсбъри. Светът, който създаде Роулинг, Джоан Катлин Роулинг, е уникален сам по себе си. Включва едновремено нашия свят и една така алегория на съвременното ни общество, но под магическата маска.

Докато си дете, според мен, най-много се радваш на магиите, на цветните искри, които излизат от вълшебната пръчка, на невероятните приключения на героите.

А след това, кое вече започва да те впечатлява, четейки книгата?

При всяко препрочитане откривам много интересни неща, преди всичко майсторската сатира на съвременното ни общество, на системата на образованието и в много сфери изобщо на света на нас-Мъгълите, и на възрастните и на децата. Дори когато работя с деца по откъси от Хари Потър от различните книги за тях е така увлекателно. Харесват както и магията, така и откриват моменти с откриване на истина, затова че любовта и семейството са едни висши ценности, което по много добър начин е поднесено за съвременни деца.

И може би ще се съгласите с мен, че тази книга омагьосва едно дете, дори и в растежа му, защото когато то е пораснало, остава все още дете.

О, със сигурност. Всеки все още чака своята сова от Хогуортс.

И все пак кой е любимият ви момент в книгата?

Любимият ми момент в книгата е в последната част, когато Хари се среща отново с Дъмбълдор след като е пожертвал себе си в името на една по-висша кауза. Това е най-любимият ми момент в книгата, тъй като моят любим герой е Дъмбълдор. Цялата поредица се върти все пак повече около него, отколкото около самият Хари.

Така смята Дора Солакова, която е в очакване на своята сова от Хогуортс, както самата тя сподели в разговора ни.

За любимите моменти в книгата за Хари Потър ще попитаме и децата на колегите  Доротея Николова и Светлана Вълкова – Калина Цонева – на 9 години и Денислав Викторов – на 15-сет:

Денислав Викторов: Както се казва тази книга никога не умира понеже ставаме свидетели на една интересна история, на една любовна история, която се случва и разбира се има доста перипети в тази книга.

Любимото ти място, момент, който препрочиташ с времето?

Да, имам свой любим момент. Той е на края на книгата, т.е в епилога на седмия том, който се казва „19 години по-късно”.

А кой е любимият ти герой?

Професор Сивирас Снейп, преподавател в училището за магии Хогуортс. Преподава "Отвари и защита срещу черните изкуства".

Защо точно този образ теб най-много те е впечатлил?

Той е мой любимец защото винаги е себе си. Това бих казал аз. Така аз бих наследил от него, защото много ми харесват неговите качества, неговата непреклонност и железни нерви в определени ситуации.

И колко пъти си препрочитал книгите?

Само седмата книга съм я прочел четири пъти.

Тъй като си говорихме със Светлана (майката на Денислав) по-рано днес и тя казва така: „Всеки път когато вземе книгата и я чете отново и отново, аз питам...Защо не прочетеш нещо друго?”. Отговори й в момента.

Да, разбира се ще й отговоря. Защото както вече казах тази книга никога не умира и на практика съдбите на героите се прочитат и препрочитат от множество поколения.

Срещаме ви и с Калина Цонева, която макар и само на девет години, вече е прочела и осмата книга за Хари Потър. Калина е първородната дъщеря на колегата Доротея Николова и още от малка показва любознателност не само към книгите, но и към рисуването и науката:

Калина Цонева: "Първо пробвах на няколко пъти да прочета първата книга, но ми ставаше скучно и на третия път, когато продължих да чета и прочетох вече първата книга, вече ми стана интересно и започнах да чета и следващите. Любимият ми герой е Хармаяни Грейнджър защото винаги намира решение на проблема и е много умна. Любимият ми момент е в последната, осма книга, когато  те се опитват да измамят Делфин и Дигедик като трансфигурират Хари Потър във Валдемор, за да помисли, че това е нейният баща".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Румяна Дечева

Проф. Румяна Дечева: ЦИК се отказва да бъде регулатор на изборния процес

Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..

публикувано на 08.11.24 в 08:15

Командирът на кораба "Св. св. Кирил и Методий" за поредната полярна експедиция: Този път ще се целим и към остров Смит

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..

публикувано на 07.11.24 в 08:00

Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи...

„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон  ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса.  Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на  Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“   в Националния дворец на културата в..

публикувано на 06.11.24 в 08:10

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40