Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна е донор за предприемачи

Този петък Варна е един от градовете в България, където ще бъде проведена Европейската седмица на предприемачеството. По този повод разговаряме с Галин Желязкова, сериен предприемач и управител на Споделено работно място Beehive, които са сред основните организатори на събитието.

Европейската седмица на предприемачеството (ЕСП, Europe  Start Up  Week) e инициатива на Европейската комисия. Провежда се за втора година като обикновено е свързана с едно или максимум две събития. Миналата година събития имаше в над 40 държави и над 280 града. Във Варна събитието е в рамките на един ден.

Какво да очакваме в програмата и какво всъщност цели тази седмица на преприемачеството – информация за това къде да вложим парите си или за това къде да направим Start Up?

По-скоро второто – как да направим Start Up и всички възможни ресурси. Идеята на ЕСП е да обедини, първо, цялата екосистема – различните градове в Европа и да покаже локалните опции, ресурси, политики дори, които предлагат възможности за предпримачество и за развитие на Start Up-и от хората. Имаме много богата програма, която започва в 14 ч. и ще продължи до 19 ч. Всички лектори имат по един малък слот от 20 минути, за да разкажат за инициативите, които правят конкретно само за предприемачество, като това включва и социалното предприемачество.

Започваме със Споделеното работно място Beehive, което ще представи събитията си за 2017 г. – една много богата програма. Ние сме всъщност организатори на това събитие заедно с клуб „Млад предприемач” към ИУ Варна. Те също след нас ще представят програмата си. Много активна млада организация. След това ще имаме една много приятна инициатива на Карин дом „Посланици на доброто” – една прекрасна показна възможност да се види какво представлява социалното предприемачество от ученици.

Ученици в горния курс?

Да, ученици между 9 и 12 клас. Ние бяхме жури на различните идеи, които те показаха. Изключително адекватни, иновативни и ние сме много, много очаровани от учениците и техните възможности. Затова се опитваме все повече да ги включваме от ранна възраст да видят какво е то предприемачество и да участват в иницитивите активно.

А, останалите лектори?

Ще имаме, разбира се, ВСУ като един много адекватен партньор на всичко, което правим. Хакерспейс във Варнa, Varna Lab са следващите. Хакерспейс вече не включва онази концепция за хакерството от 90-те години. По-скоро това е място, където се събират програмисти и работят доста върху иновативни IT решения.

Много се радваме, че и вие – Радио Варна, ще ни бъдете гост, за да представите новините иницитиви и предаване...

Насочени към преприемаческото мислене. Да, това са неща, които екипът ни дълго обмисля и за които слушателите ни ще разберат съвсем скоро. Виждам обаче, че ще преставите един успешен Start Up, Рок училището. Наистина ли тръгват като StartUp?

Поне така се маркетират, но според мен те са идеален пример за Start Up и то със Start Up, който в момента се появява в едно много реномирано световно списание в 30 от 30 успешни Start Up-и. Те влизат там и то на много хубаво първоначално място. Те ще ни разкажат много за това, както и как това може ад бъде облечено в дрехата на социалното предприемачество.

Ще имаме и малко по-сериозни гости, от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП) да разкажат за предстоящите неща, които те праввят, както и за възможностите за финансиране от различни видове фондове.

Имаме покана и към български клъстър, съответно Варна Бизнес консулт. Те са един насочен към дамите клъстър. Мога да кажа, че имаме доста предприемаческа насоченост към дамите тази година.

Виждам, че сте ги кръстили даже предприемачество на високи токчета?

Точно така. Това ще бъде тяхната тема – за събитията, които организират и които подпомагат жени да станат предприемачи. Наистина са много успешни, поне това чувам от други дами.

Има и една академия, която започна сега в България, също ориентирана към дамите. Може би гвоздеят на цялото събитие ще бъде „Варна – Европейска младежка столица”, които ще разкажат за това какви са техните инициативи и събития конкретно насочени към предприемачество и то социално предприемачество, защото все пак това е нашият слоган – Иновации и социално предприемачество.

В тази връзка къде се позиционира Варна като център на младежкото предприемачество?

Мога да кажа, че Варна е един голям донор за страната и конкретно за София...

Т.е. изнасяме кадри?

Абсолютно. Навсякъде, където се опитам да се свържа с партньори от страната и в дори в чужбина намирам навсякъде варненско участие. И то на много различни нива. От глобални събития като TEDx до съвсем малки събития като хакатони. Например в Норвегия или в Дания. Също виждаме наши съграждани – млади лица, които помагат или са отишли да учат, или пък са завършили там.

Къде е най-изненадващото място, където сте намирали варненски предприемачи?

Може би, в една автогара в Камагуйе (град с размери почти като Варна – бел. а. ) в Куба.

Там имаше варненски предприемач?

Да, абсолютно. Една жена предприемач, която преди 25 г. е стартивала един бизнес във Франция и сега обикаля света. Беше невероятно. Особено след като говорихме един час на английски и тя попита откъде сме и като казахме от България и тя проговори на български и беше направо Wow!


Цялото интервю може да чуете и в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58