Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция


Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха“ или накратко Ден на слуха 3 март. Целта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг при новородени, превенция на слуха при подрастващи и подобряване на качеството на живот при възрастни хора с намален слух. Според специалистите профилактичните прегледи са необходими за навременното откриване на предпоставки, които могат да доведат до трайно увреждане на слуха или внезапната му загуба. Това подчертава един от водещите специалисти по оториноларингология проф. д-р Марио Милков, който заедно с екип квалифицирани лекари осъществява прегледите. 

Българинът има комплекс да носи слухов апарат, късното слухопротезиране е равно на развитие на деменция

Важно е, когато бъде установена загуба на слух, веднага да започне да се лекува. Точно както се установи диоптър на зрението и си купуваме очила, избираме скъпи рамки и т.н., при загуба на слух е необходимо да носим слухов апарат, подчерта УНГ специалистът. Но наблюдаваме едно явление - българинът има комплекс да носи слухов апарат. Със сигурност мога да кажа, че хората, които не се слухопротезират навреме, имат голям процент шанс да развият в по-късни стадии различни заболявания на мозъка, по-специално деменция. Тоест късното слухопротезиране е равно на развитие на деменция, защото ние не чуваме с ушите си, а с мозъка си, като пътищата от външната слухова мембрана и тъпанчевия канал до мозъка са много сложни. Именно увредата им може да доведе до промени в мозъчната дейност, предупреди проф. Милков.

Едно дете на 1 000 новородени има проблем със слуха. Затова и у нас вече в цялата страна се прави преглед на слуха при новородените, подчерта УНГ специалистът.

Много от хората имат неврит на слуховия нерв, придружен с нестабилност, световъртеж и замаяност, каза проф. Милков от МУ-Варна, където целогодишно се извършват прегледи и диагностика  с различните модули на изследване на слуха - от тъпанчевата мембрана до мозъчната кора.

Целта на СЗО е да се подчертае значението на интегрирането на грижите за ушите и слуха в рамките на първичната медицинска помощ, като основен компонент на универсалното здравеопазване.

От 2007 година досега Световната здравна организация /СЗО/ отбелязва Световния ден на слуха на 3 март с инициативи, които да насочат вниманието на обществеността към проблемите на слуха. През 2025 година те са под мототоПромяна на мисленето: Дайте си възможност да превърнете грижата за ушите и слуха в реалност за всички! Можете да предприемете стъпки днес, за да осигурите добро здраве на слуха през целия живот".

Профилактичните прегледи се провеждат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“ №84, ет. 1, каб. №114.Аудио-вестибуларната лаборатория към Университетския медико-дентален център на МУ-Варна разполага с последно поколение апаратура за изследване на слуха и вестибуларния апарат.

Необходим е предварително записан на час на телефони 052677299, 0882413456.

По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, за поддръжка морската столица има едва десетина милиона

Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..

обновено на 10.05.25 в 16:03

Тодор Балабанов: Липсата на гласуваните от ОбС 50 милиона лв. за лечебните заведения на Варна са основание бюджетът да бъде върнат

Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..

публикувано на 10.05.25 в 15:44
Николай Мирев, създател на подкаста

Николай Мирев предизвиква варненци на 10 май: Ще споря с всеки на всякаква тема

Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание.  "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..

обновено на 09.05.25 в 22:07

The Center с нов танцово-театрален спектакъл "АМОК"

(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография). 

публикувано на 09.05.25 в 07:30

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 08.05.25 в 07:00