Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция


Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха“ или накратко Ден на слуха 3 март. Целта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг при новородени, превенция на слуха при подрастващи и подобряване на качеството на живот при възрастни хора с намален слух. Според специалистите профилактичните прегледи са необходими за навременното откриване на предпоставки, които могат да доведат до трайно увреждане на слуха или внезапната му загуба. Това подчертава един от водещите специалисти по оториноларингология проф. д-р Марио Милков, който заедно с екип квалифицирани лекари осъществява прегледите. 

Българинът има комплекс да носи слухов апарат, късното слухопротезиране е равно на развитие на деменция

Важно е, когато бъде установена загуба на слух, веднага да започне да се лекува. Точно както се установи диоптър на зрението и си купуваме очила, избираме скъпи рамки и т.н., при загуба на слух е необходимо да носим слухов апарат, подчерта УНГ специалистът. Но наблюдаваме едно явление - българинът има комплекс да носи слухов апарат. Със сигурност мога да кажа, че хората, които не се слухопротезират навреме, имат голям процент шанс да развият в по-късни стадии различни заболявания на мозъка, по-специално деменция. Тоест късното слухопротезиране е равно на развитие на деменция, защото ние не чуваме с ушите си, а с мозъка си, като пътищата от външната слухова мембрана и тъпанчевия канал до мозъка са много сложни. Именно увредата им може да доведе до промени в мозъчната дейност, предупреди проф. Милков.

Едно дете на 1 000 новородени има проблем със слуха. Затова и у нас вече в цялата страна се прави преглед на слуха при новородените, подчерта УНГ специалистът.

Много от хората имат неврит на слуховия нерв, придружен с нестабилност, световъртеж и замаяност, каза проф. Милков от МУ-Варна, където целогодишно се извършват прегледи и диагностика  с различните модули на изследване на слуха - от тъпанчевата мембрана до мозъчната кора.

Целта на СЗО е да се подчертае значението на интегрирането на грижите за ушите и слуха в рамките на първичната медицинска помощ, като основен компонент на универсалното здравеопазване.

От 2007 година досега Световната здравна организация /СЗО/ отбелязва Световния ден на слуха на 3 март с инициативи, които да насочат вниманието на обществеността към проблемите на слуха. През 2025 година те са под мототоПромяна на мисленето: Дайте си възможност да превърнете грижата за ушите и слуха в реалност за всички! Можете да предприемете стъпки днес, за да осигурите добро здраве на слуха през целия живот".

Профилактичните прегледи се провеждат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“ №84, ет. 1, каб. №114.Аудио-вестибуларната лаборатория към Университетския медико-дентален център на МУ-Варна разполага с последно поколение апаратура за изследване на слуха и вестибуларния апарат.

Необходим е предварително записан на час на телефони 052677299, 0882413456.

По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

“Сън или не” - новият български късометражен филм

Доколко устойчиви могат да бъдат партньорските взаимоотношения при възникването на трудности и способни ли са двама души да поставят личния си интерес на заден план в името на това, да съхранят връзката си? Този и други вълнуващи въпроси задава новият български късометражен филм “Сън или не”, който ще направи своята премиера на 27 април във..

публикувано на 22.04.25 в 08:20

Митрополит Йоан: Чрез силата на Възкресението на Спасителя смъртта е унищожена като най-последен враг

Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия,  Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..

публикувано на 20.04.25 в 00:00

Злато за ансамбъла ни

Златен медал в многобоя за българския ансамбъл на световната купа в Баку. Уникално съчетание на обръчи и топки. Българките тотално взривиха залата с играта си.

публикувано на 19.04.25 в 20:09
Шеф Филип Спасов даде важни съвети и трикове за да ни се получи хубав козунака

Шеф Филип Спасов за тайната на хубавия козунак

Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..

публикувано на 19.04.25 в 07:50

Отец Ивалин Славов: Временно сме на земята, временно сме даже и на гробищата

Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден  в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..

публикувано на 18.04.25 в 07:45

Проф. д-р Христо Кожухаров: Сега живее поколение, което получава всичко веднага - без изчакване, без отлагане

Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна  проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..

публикувано на 17.04.25 в 08:00

Експерт: Не е далеч моментът, в който човекът ще е междупланетен вид

Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..

публикувано на 16.04.25 в 08:05