Д-р Ана Стефанова е магистър лекар, етнолог и психолог. Работи като психолог в специализираното училище за незрящи деца „Професор Иван Шишманов” във варненския квартал Аспарухово. Преподава хигиена и екология на студенти в Медицинския университет в морската столица. Освен това е и етнолог – доктор по фолклористика. Светлана Вълкова разговаря с д-р Стефанова по темата „Хеви метъл културата – Изследване по аналитично психологическа антропология”.
- Какъв е вашият научен подход към темата „Хеви метъл”?
- Всъщност по темата аз използвам теоретичния апарат на Карл Густав Юнг, който се нарича „Аналитична психология”. Всъщност аз съм аналитичен психолог.
- Какво ще рече това?
- Това е човек, който работи с теорията, създадена от Карл Густав Юнг. Тя е специфична и много удачна за обяснения от културата и фолклора. Хеви метъл културата в частност е едно социално явление, един социален феномен и като такъв много добре би могъл да бъде обяснен с този теоретичен апарат, защото този апарат обяснява какво представлява човешката психика т.е., че тя е структурирана. Някои от структурите й се наричат архитпове. И символите в нашата култура имат корени точно в тези архитипове. Символът е мост между тази видима реалност и между архитипа, който е в нас. Фактически ние може да усвоим, да видим и да манипулираме видимата реалност, благодарение на символите, защото те правят връзка с тази структура, която е в нас. Ако ние нямаме архитипове и не работим със символи, ние не можем да видим и регистрираме външната реалност и да работим с нея. И тъй като хеви метълът е една богата на символи култура, много добре би могла да бъде обяснена през аналитичната психология.
Цялото интервю с д-р Ана Стефанова може да чуете в звуковия файл:
33-тата поред церемония по връчване на Годишните награди на Отворено общество – Варна се проведе днес, 28 май, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център. Носителите на отличията бяха представени за поредна година в документален филм. „Голямата награда за граждански принос“ през 2025 година е за кореспондента на Българското национално радио във..
Кадрите в туризма ще се умножават, увеличават се студентите, избрали този път на реализация. Образованието не е инвестиция в самата професия, а в самите нас. Това казаха студентите в Колежа по туризъм във Варна Борис Соколов и Теменужка Колева. Според третокурсничката сред основните проблеми пред сектора са, от една страна, лошо обучените кадри, а от..
Концентрацията и спокойствието са сред най-важните качества за състезателите по дартс. След това идват талантът и не на последно място - трудът. Това коментира за предаването "Новият ден" Марин Маринов от Управителния съвет на клуб по дартс "Максим" във Варна. Всеки четвъртък се събират в морската столица отдадените на спорта, създаден преди години в..
Черноморският младежки център към Община Варна вече е факт. В началото на май приключи подборът на екип от социални и младежки работници и психолог и те вече работят "на терен", за да представят дейността на новата организация. "В ход са процедурите за възлагане на обществените поръчки за ремонта и оборудването на сграда на центъра, който ще се..
Защо се допуска изграждането на ветроенергийни паркове в земеделски земи, има ли инвестиционни предложения, получили отрицателна оценка за въздействие върху околната среда от РИОСВ-Варна? Това са част от въпросите, които Радио Варна отправи към Екоинспекцията, след проведеното обществено обсъждане във Вълчи дол по новия проект на "Добротич уинд"..
Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..
Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26 май, понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Организаторите промениха първоначалния, заради дъжда и така ще започнат в 13 часа. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни...