Доказателствата за това събира в книга проф. Анчо Калоянов от ВТУ „Св.Св. Кирил и Методий” – Велико Търново. Четвъртият том на „Славянската православна цивилизация” разказва за историческото битие на Великата църква на Царевград Търнов до 1626 година – удължено с още 222 години след кончината на патриарх Евтимий през 1404 година."Така че от прословутите 5 века османско владичество трябва да махнем тези години, защото там, където народът има църква, там той е със своя институция пред лицето на историята", уточни за Радио Варна проф. Анчо Калоянов. " С това връщам паметта на българите от преди 1907 година, когато една публикация променя паметта за историята".
Изданието е възможно само с подкрепата на хора, които се интересуват от история и предварително заплатят екземпляр за 25 лева Вписването на името на пожелалия четвърти том е по избор – с академични и научни звания, професионални и творчески занимания и най-вече – мястото, където живеете заради „географията” на българските домове на тази книга, уточнява авторът. Заявките за това трябва да се изпратят до 15 април на адреса на проф. Анчо Калоянов във Фейсбук.
Проф. Анчо Калоянов е един от двамата, които откриха най-старото злато на света, във Варна издава и първите си книги, имал е изяви и в Радио Варна. Той проучва в продължение на десетилетие фолклорните особености на село Аспарухово.
Днес в столицата е премиерата на „Анчо Калоянов. Литературна анкета” от проф. Иван Станков. Книгата показва художественото творчество, етнологията в широкия смисъл на думата и хора за българската култура.Отделено е специално място за писателите, които го впечатляват и от които се е учил. Псевдонимът един от любимите на поколения студенти преподавател дава Йордан Радичков преди почти 50 години.
В книгата има и снимки от представянето на книгата на проф. Анчо Калоянов за село Аспарухово преди година в студиото на Радио Варна.
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им. Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..
От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..
На есенния християнски празник Архангеловден събор има най-голямото село в община Каварна - Българево. Камбанен звън на църквата „ Св. Архангел Михаил“ ще привлече миряните на празнична литургия, изнесена от архимандрит Методий Хлебаров. В 10,30 часа на големия площад в центъра на селото с приветствени думи към жителите и гостите ще се обърне..
Веселин Димов, сочен от изследователите като един от пионерите на съвременното изкуство в България, организира необичайната художествена акция "Живопис в градска среда". В основата ѝ е излагането на творби дигитална живопис върху рекламни билбордове във Варна. Произведенията представляват дигитално генерирани живописни изображения на фрактали -..
Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през този месец с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10 ноември, когато ще има четири различни артистични събития. От 10 часа сутринта в Юнашкия салон ще се проведе уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Ако сте си задавали въпросите: “Как да танцувам..
Предстои третото издание на Малък фестивал на куклите. Той отново ще бъде във Варна. Датите са 9 и 10 ноември. Мястото - Фестивалния и конгресен център. В Малкия фестивал на куклите освен театрални постановки, ще бъдат организирани и театрални работилници. Дарина Колева, създател на фестивала, споделя, че интересът и към постановките, и към..
До 10 ноември във Варна се провежда Седмицата на православната книга. За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17 часа всички желаещи ще могат да се срещнат с авторите, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години. Седмицата се организира от..