Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Роял Хелена“ ще участва в балтийската регата “Тол Шипс”

Пламен Свещаров - на снимката вляво

Българският ветроход “Роял Хелена“ ще участва в балтийската регата “Тол Шипс” през лятото, плаването обаче започва тази събота на 8 април от Варна. Екипажът ще се включи в морски празници  в Португалия, Холандия и в побратимения на Варна германски град Рощок. Защо капитаните ще са трима за 5-месечното плаване и първият ще е румънец?

Мариела Димитрова разговаря с мениджъра на баркентината Пламен Свещаров:


- В събота сутринта екипажът на ”Роял Хелена” ще стъкмява платната за отплаване. Какво им предстои?

- Едно доста дълго плаване, изпълнено с много емоция, красиви пристанища, съответно и много гости на борда. Много емоционално плаване!

- Ще има едно много сериозно и престижно участие в балтийската регата Тол Шипс”

- Разбира се, че балтийската ”Тол шипс” регата е хайлайта (б.ред. връхната точка) на лятната ни програма! Това е най-представителната регата за т. г., тъй като участват страшно много кораби – близо 110 са се записали за участие, като само в големия клас ”А”, в който сме ние са вече 25 кораба! Но при всички случаи имаме много посещения на морски пристанища, включително на побратимения на Варна Рощок, където ни очакват с огромно нетърпение, Хамбург, Бремерхафен, Съндърленд... една богата, плътна програма, където ще участваме в морски празници, отиваме по покана на кметове на градове. Едно представяне на България и най-вече на Варна пред Западна Европа.

- Ще имате ли знамето на Варна или други маркировки, които да ви обозначават като представител на морската столица на България? Разговаряли ли сте с екипа на общината?

- Водихме разговори на борда на ”Роял Хелена” да се носят знамена за Европейска младежка столица Варна-2017, но до някакво решение не се достигна, не знам поради какви причини. Като цяло на кърмата на кораба си пише ”Варна”. Във всички рекламни материали и информации, които излизат в западните медии се казва ”корабът от Варна”. Това само по себе си е една огромна реклама.

- Традицията е на борда да има практиканти?

- Поради застъпващите се дати на изпити т.г. от ВВМУ хора няма да има, но ще имаме трима младежи от Техническия университет във Варна. От всяко едно пристанище допълнително ще се качват практиканти от всякакви националности и ще се обучават на морската ветроходна професия и ще си каляват духа!

 - Каквато е традицията на регатите Тол шипс”. Представете ни екипажа!

- Опитни моряци, хора с чувство за хумор, което също е важно на море! Един добър екипаж!

- Кой ще го ръководи?

- Това е изненадата – утре отплаваме с румънски капитан, капитана на румънския ветроход ”Адорнате” Ерам Овидиу. Търсим най-добрите български капитани и поради тяхната ангажираност за цялото плаване те ще са трима с договори за около два месеца. Следващите двама ще са българи, но поради продължаващите разговори, ще запазя имената им в тайна. Добри и известни капитани, познати на варненци, това е най-важното! На кораба ще се вее българският флаг и корабът си остава български!

- Имайки предвид, че Роял Хелена” ще бъде представителния български ветроход няма ли известен конфликт в това, че ще бъде ръководен от румънски капитан?

- Ветроходното семейство е много голямо. Това е идеята – младите хора да се събират на едно място. Има кораби, които плават с по 10-12 националности екипаж. Когато вятърът задуха и платната се вдигнат, няма българи, няма румънци, няма англичани. Всеки си знае работата и всеки максимално се наслаждава, на това което има – свободата и романтиката!

- По мачтите качвал ли сте се?

- Качвал съм се много пъти, но вече малко ми тежи да си призная откровено. Позаддъхвам се.

- А какво е чувството?

- Уникално! Цялото чувство на море, на ветроход е уникално, но особено когато човек се качи на топа на мачтата на 33 метра височина и погледне надолу... Както се казва – от птичи поглед!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развивам естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям,  което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 11.05.25 в 08:10
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, за поддръжка морската столица има едва десетина милиона

Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..

обновено на 10.05.25 в 16:03