Един от любимите гласове в ефира на Радио Варна, Вяра Николаева, съвсем случайно споделя, че някога е започнала първите си стъпки към професията днес именно чрез радиолюбителство. Вяра казва, че радиолюбител значи общност. Да си част от тази общност е емоция и тръпка, които остават за цял живот. Само на 8 г., малката тогава Вяра става част от екипа радиолюбители в Добрич, който се ръководи от Димитър Галмадиев. Много точки и тирета бележат началото на голямата любов на Вяра, за която и днес си спомня под различни технически термини, защото радиолюбителството започва именно с комбинацията от знаци и цифри:
Eдин глас от ефира на Радио Варна, този на Вяра Николаева, която осъществи една детска мечта. Oт радиолюбител стана радио работник..
Горе-долу така ще случи. Всъщност това е една традиция. Първият човек, който е свързан с радиолюбителството, това е моята майка. Покрай нея аз се озовах в радиоклуба в Добрич. При Димитър Галмадиев, един човек, който успяваше по много особен начин да ни пали, да ни мотивира. Всъщност нещата не са толкова лесни защото това са много точки и тирета, които човек трябва да запомни, за да може да бъде радиолюбител.
Сега има ли радиолюбители или може би това е било нещо от онези времена, когато радиото е било нещо тайнствено за мъниците особено с много джаджи, които сега така наричаме?
Радиолюбителството си е нещо, което няма начин да отмине. Може би не в тези размери, в които беше по онова време, но радиолюбител значи общност. Това са хора от цял свят, които се свързват през радиостанции. Всеки си има слушателски номера и се намира в ефира. Много често се е случвало да долавяме сигнали „SOS” в ефира на радиостанцията като по-малки. На радиостанцията сядахме, за да работим радиомикрофония - комуникация с глас и радиотелеграфия телекомуникация. Най-емоционалният момент е бил когато се свържеш с даден човек от определена точка на света, да чакаш да получиш радиокартичка. Това бяха едни специални картички, които имаха своите индентификационни кодове „LZ2KDO” беше от България. Всичко това се събираше в албуми. Въпреки че, бяхме малки до късно стояхме пред радиостанцията. Това си беше магия да чакаш от някъде да засечеш сигнал, да установиш всъщност къде и с кого си се свързал. Имаше много интересни състезания, провеждаха се регионални и републикански състезания, завързваха се много приятелства. Аз съм била състезатели по радиозасичане, или „лов на лисици” както го наричахме. Подобно на ориентирането, но се криеха предаватели на различни места, а ние с радиоприемници, които имаха дълги антени със слушалки, трябваше да засечем сигнала на съответната радиостанция и да открием къде е. След това трябваше да ни поставят печат върху талоните, че сме ги открили, и така до следващата точка. Поне на мен това ми остана тръпка, до колко е общо със радиото незнам защото радиото се оказа малко по-късен етап на детските ми мечти когато разглобявах един “VEF” тайно в гардероба, но това е съвсем различно. Иначе все още си пазя морзовия ключ, с който съм работила. Пазя си слушателския номер защото имам право на лична радиолюбителска станция. Такава нямам, разбира се.
Но никога не е късно..
Да никога не е късно. Малко скъпо удоволствие, но пък емоцията, емоцията остава. Няма начин нещо, което ако си го приел със сърце, както и всичко останало то остава любов за цял живот.
Тези хубави кадри, които предостави са снимки пред един такъв апарат. Ти ще кажеш най-общо какъв е този апарат. За всички наши слушатели, а и последователи в социалната мрежа „фейсбук” и в нашата интернет страница.
Да, а на другата снимка, която съм дала се виждат тренировки по радиотелеграфия. Пуска се запис на групи цифри, които вървят като морзови сигнали и ти трябва да ги дешифрираш. След това ти самият трябва да предадеш групата цифри на следващия човек, който е до теб, така че интересни неща се случваха.
Благодаря ти!
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..
Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..
В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%. Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..
Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..
Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..
2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени - общо 263 бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...