Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ася Енева: "Имайте корени и ползвайте крилете си!"

| обновено на 07.05.17 в 07:46

Ася Енева е млад дизайнер, който търси своето място по широкия свят. Има криле и лети на тях- била е в почти целия свят, но отново се връща в родината. За пътя от дизайнер на кораби до дизайна на авторските черги, за разстоянието от 12-те езика до езика на изкуството. Ася обича изкуството, музиката, спорта. И още много неща. Интервю на Габриела Гаврилова

Какво провокира усмивката на Ася Енева?

Слънцето, хубавите хора, сутрин – изгрева, но и усмивките на другите хора.

Разбрах, че сте пътували по света, но сега  отново сте  в България.

Така е. Занимавала съм се с дизайн, правила съм различни неща, но това, което сега ме инспирира, са чергите, които тъка, и цветовете, които се създават в тях, идеите, които се пораждат... Това ми дава надежда за бъдещето. Усмивките, които пораждат нови усмивки.

Колко време бяхте в чужбина?

11 години вече съм в България, но преди това 12,13,14...или 20 години съм била по света.

Къде?

По цял свят. Няма конкретна държава, където да съм била много дълго. Била съм навсякъде с изключение на Африка.

България е много хубаво място за живеене, има много идейни хора, но като че ли реализацията за хора с различно мислене е малко по-трудна, но не трябва да се отказваме. Това е нашата родина и би трябвало тук да се реализираме и да правим все по-хубави неща. Това не означава, че и пътищата навън трябва да са затворени. Ако имаме възможност да реализираме това, което искаме да правим, навън, това означава, че и там е нашето място.

СнимкаКолко езика знае Ася Енева?
Допреди 11 години бяха 12, но сега 3-4. В крайна сметка навсякъде знаят английски език и когато и ти го знаеш, това ти дава възможност да се справиш по цял свят.

Езикът на изкуството дали може да свърши същата работа като английския език?

Той е също интернационален и той е единствения, където комуникацията е без думи, следователно той е най-добрия език.

А каква цена има той?

Аз не смятам, че той има цена, защото изкуството е дух, мисъл, следователно това няма цена. Това е нещо, което човек може да получи както за 1 лев, така и за милиарди левове – безценно е.

Споделихте, че журналистиката в един етап от Вашия живот може би е щяла да има по-сериозна роля в живота. Върху какво искате да работите?

Не върху политика, в никакъв случай. По-скоро може би това, върху което работя в момента – изкуство, дизайн. Бих се срещала с известни хора от различни области, защото те учат на нещо, могат да поведат другите хора и да променят света. Може би това бих правила в журналистиката.

Какво бихте попитали хората около нас?

Какво ги инспирира, какво ги кара да се събуждат или като се събудят – какво ще ги накара да променят хората или себе си.

Отговорът на Ася Енева?

Имайте корени, за да се чувствате стабилни, и ползвайте крилете си, за да откривате новите мечти. Радвайте се на живота.

Цялото интервю с Ася Енева може да чуете тук.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37