Невероятните истории и приключения на един ветроходец. Така накратко можем да обобщим разговора с мореплавателя Христо Велков, един от носителите на приза „Кор Кароли”. Пътешествието с яхтата му „Серините” продължава десетки хиляди морски мили и е изпълнено с всякакви премеждия и случки, които, колкото и да звучат нереално, всъщност са самата истина. Като например любимата ми история от островите Вануату, където местния шаман се опитал да поправи мотора на лодката чрез...SMS-и. Жителите на друг остров пък наричали мобилните телефони „говорещите кутии”. Тези и още много истории можете да чуете в разговора с Христо Велков, който започва с въпросът: Как се е запалил по ветроходството?
Всъщност кариерата ми не е много дълга. На първата си яхта се качих преди може би 12 години. Не знаех коя е предницата и коя е задницата. Все още имам колебания...( смее се ).
Как се запалих? Предполагам, че това е мечтата на всеки човек – да види какво има зад хоризонта, да види непознатото, да провери всички тези пиратски книги, които сме чели като деца, верни ли са или не. От друга страна, наистина ми се струва, че водата, океана, морето са едни от нещата, които най-силно ни привличат.
Или може би нещата, от които най-много се боим? Нещата, които крият неизвестност...
Това са двете страни на един и същи медал. Ние се боим, но в същото време искаме да проверим страха ни. Когато си правим нови предизвикателства, да проверяваме докъде можем да стигнем, ние всъщност избутваме бариерата на възможностите си по-нататък.
Казахте „...да се види зад хоризонта”. Вие разбрахте ли какво има зад него...?
Всеки човек намира нещо различно зад хоризонта. Това, което е зад него всъщност е вътре в нас... За да видим какво има вътре в нас трябва да отидем зад хоризонта...
Разкажете за самото ви пътешествие.
Пътешествието ми е безкрайно. Земята е кръгла, океаните са безкрайни.
То като че ли не е свършило още...
Не е свършило. На този етап съм спрял, така както бях спрял и миналата година.
Пътуването, което фондация „Кор Кароли” оцени с приз започна от Мармарис в Турция и завърши в Кент, Австралия. Преплавал съм над 30 хиляди километра, от тях повече от 10 хиляди километра бях сам.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл:В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..
Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..
Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..
Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..