Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албания: природа и култура с водача Юлиян Варимезов

Снимка: @Fation Plaku Photography

Албания е интересна дестинация не само заради красивото си крайбрежие, а и поради величествените планини. В края на август от Туристическо дружество "Родни балкани" организират група за разходка из най-интересните места. Водач е Юлиян Варимезов, който освен че е опитен планинар, следва магистратура "Културен туризъм" във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ваня Славова разговаря с него, за любопитните места в програмата из Албания.

- Какво може да се види в тази, в известен смисъл, "екзотична" за Европа страна? Какво ще покорявате в нея?

-  Над 40 процента от територията на Албания е с планини, които са много красиви. Но има и изключително много културни аспекти. 6 обекта на ЮНЕСКО, които могат да бъдат посетени. Те са стойностни и си струва да се видят. Т.е. в Албания има голяма възможност да се практикува и културен, и планинарски туризъм. Конкретно към въпроса - ще изкачим най-високия връх на Албания Мае Корабит или Кораб на български. Той е граничен връх. И се води най-висок и в Македония, и в Албания.

-  Колко метра е?

-  2764. Ще видим Бутринт, което е древно селище от втори век преди Христа, основано от древните гърци, после римляните са били там. Гирокастро е град под егидата на ЮНЕСКО. Тирана, Берат, Дуръс, Круя.  Много неща има - културни, и съответно и върхът, който също си струва да се види, защото е много красив!

-  Какви са личните ви впечатления от Албания?

-  Много грешна представа имаме от време оно за "албанския реотан" и единственото интересно нещо като коняка Скендербег. Хората са много отзивчиви, много топли, храната им е вкусна. Пътищата им са много добре направени, което е също интересно, защото в Албания е най-голямото находище на естествен битум, който е основна съставка на асфалта. И допреди време са нямали пътища, сега всички главни пътища са добре оправени. Да, вярно, планинска страна е - с много завои, но с прекрасни пътища.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 28.03.25 в 08:20

Барфоломей (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА): Ние показваме утопиите с нашата музика

Интервю с Барфоломей и Монах Борута (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА) След като разделиха БАТЮШКА на две и продължиха в паралелни посоки, музикантите на страната на Барфоломей се преименуваха на ПАТРИАРХЬ. През миналата година, дойдоха у нас и представиха първия си албум под това име „Господи“. Само четири месеца по-късно, през януари ПАТРИАРХЬ издадоха..

публикувано на 28.03.25 в 08:10

Михаела Аройо: Контекстът е в основата на добрата фотография

Името на Михаела Аройо нашумя през 2024 г., когато представи проекта "Сънувам на български", изследващ идентичността на българската диаспора в Бесарабия с акцент върху историята на региона. В продължение на 5 години в рамките на 16 пътувания варненската фотографка посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население,..

публикувано на 27.03.25 в 08:00

Липса на терени и ток спъват стратегически инвеститори за Варна

През януари миналата година от Община Варна обявиха, че заедно с Министерството на икономиката и индустрията ще създадат съвместно инвестиционно звено ,  което ще работи за привличане на стратегически инвеститори в града. От Радио Варна решихме да проверим  докъде стигна идеята и има ли вече реално работещо инвестиционно звено във Варна...

публикувано на 26.03.25 в 08:20