Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богатството на занаятите в "Радио Варна представя" на 1 юли с Габриела Гаврилова

| обновено на 01.07.17 в 09:54 БНР Новини

Една нова атракция във Варна представяме на 1 юли от 9 часа в ефира на Радио Варна. От няколко дни на улица "Дрин" на Кооперативния пазар във Варна има улица на занаятите. Далече е още от спомените ни от Етъра, Вароша или Самоводската чаршия, но е място, където можеш да поговориш с истински майстор, а той да покаже на децата как са се трудили предците ни. Разбира се, и въртенето на грънчарското колело и печатарската машина там се прави на... климатик, а бърдото на стана е от метал, а не от тръстика. Плъстенето става с фина вълна от австралийски овце с немски игли, рисуването върху предмет от стъкло е с френски бои с китайски четки. Пъстра смесица от съвременни постижения на различни географски ширини. А докато си почиват, майсторите пият кафе, нещо, което прабабите ни със сигурност не са правили.

Има нещо общо между занаятчиите преди и сега – и това е любовта им към това, което правят. Тя се открива не само в направеното от тях, в желанието им да привлекат още съмишленици, но и в неуморната работа, която част от тях определят като "болестно състояние" и спират да работят само за да поспят. Без значение дали работят с бои или четки, дърво, глина или вълна, тези хора печелят вниманието ни. А може би най-важното е, че самите те са щастливи и обичат занаята си.

Както обикновено, срещата с изкуството става случайно, но променя живота. Така става и с Жана Шаркова от Варна. Преди шест години тя започва да прави картини от морски камъчета и миди. Сега приятели й носят от цял свят цветни камъчета, а най-новата й придобивка са бодлите на морски таралежи.






Да предадеш от поколение на поколение това, което правиш с любов – това се случва в семейството на
Станислав Кафеджиев. Той започва да рисува още твърде млад, на това учи и много таланти в продължение на 45 години. В ателието на улица "Дрин" показва малка част от колекцията картини, които има неговата фамилия.




Петко Петков от 40 години е дърворезбар. Той харесва занаята още като войник, след това учи почти всичко сам. Днес предава дърворезбата на своята дъщеря. Смята, че самоусъвършенстването и постоянството са път към успеха. Петко Петков работи непрекъснато и дори е приспособил инструментите си така, че да не вдигат шум, когато работи в апартамента си.






В ателието на художника-гравьор Петър Тодоров  може да се проследи отпечатването с офортна техника – от гравирането на картината върху плоча от цинк или мед, през разяждането й с киселина, до отпечатването на хартия. Отпечатване на произведения е правил още Леонардо да Винчи през 14 век.






В съседство с неговото ателие е това на иконописците Младен и Катя Костадинови. Възпитаниците на ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий" от години имат школа по иконопис за деца в храм „Свети Атанасий". Автори са на редица иконостаси в храмове във Варна и страната. За първи път показват православното изкуство в улицата на занаятите.





Десислава Иванова от Варна се занимава с изработка на накити от почти 30 години, направила е много, но твърди, че познава всички, защото са преминали не само през ръцете, но и сърцето й. До месец ще предлага българска шевица върху метал.





В Добрич започва да рисува върху стъкло Ивелина Русева, но от няколко години се налага и във Варна. Работила е в Испания, но това лято е част от улицата на занаятите във Варна.





Павел Мельов официално е майстор-грънчар от 4 години, но се занимава със занаята от почти още толкова. Споделя, че да се обучи негов наследник, трябва да има стотици млади хора, които да проявяват интерес и вероятно един от тях да избере професията.



 


Галя Николова е инженер по професия, но на чаша бира преди 6 години със своя приятелка решават да изтъкат килим.






Как може да направите картина на възрожденска къща от жива вълна – това ще обясни Руменка Николова.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Идентичност" - албумът, който разказва мечти

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и..

публикувано на 22.11.24 в 11:25
автор: Десислава Минчева

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 22 ноември със Светлана Вълкова

„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в ХГ – Добрич Годишна изложба „Изобилие“ във варненската галерия „Арт Маркони“ Започва ремонт..

публикувано на 22.11.24 в 11:23

НОВИЯТ ДЕН на 22 ноември с Иван Барбов

„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на вълните на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Както се казва, можете да ни слушате за да..

публикувано на 22.11.24 в 08:26

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна!

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела на 4 декември (сряда), от 12 до 16 ч., пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт..

публикувано на 21.11.24 в 15:45

НА СВЕТЛО

Репортаж от заседанието на постоянната комисия по "Финанси и бюджет" към Варненския Общински съвет;  Асоциация „Прозрачност без граници“ представи „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в общините?“ - репортаж; Вчера служебният кабинет одобри предложения за промени в Закона за..

публикувано на 21.11.24 в 13:37

НА СВЕТЛО на 20 ноември с Валерия Василева

В село Горичане, община Шабла се проведе обществено обсъждане на Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на ветроенергиен парк със седем 125-метрови  ветрогенератора. Таксиметровите шофьори протестират със залепени стикери на автомобилите си "Не на рекета на застрахователите" и "Стига геноцид срещу..

публикувано на 20.11.24 в 13:50

НОВИЯТ ДЕН на 20 ноември с Мариела Димитрова

Протест на таксиметровите шофьори ще се проведе днес в цялата страна срещу драстичното поскъпване на застраховката „Гражданска отговорност“ за такситата. Във Варна протестиращите се събират в 10.30 над кръстовището на булевардите Васил Левски и Осми Приморски полк. В 11 часа таксиметровите шофьори организират шествие в посока центъра на Варна и кв...

публикувано на 20.11.24 в 06:10