Протакането на споразумението за статута на гражданите застрашава бъдещите икономически отношения между ЕС и Великобритания, предупреди в интервю за БНР анализаторът в Брюксел Мария Демерцис, зам.-директор на Института "Брюгел". След завършилия по обед втори кръг преговори по Брекзит тя изрази надежда, че повече няма да се губи време:
И двете страни обещаха първо да обсъдят правата на гражданите и съм разочарована, че не решиха въпроса, имайки предвид колко е важен. Трябва да се отбележи напредък, защото до март 2019 г. британците напускат Евросъюза и дотогава трябва да имаме ясно икономическо споразумение. Уреждането на гражданските права е важно и от морална гледна точка. Преговорите по дължимата сметка на Великобритания са сложни, но сметката икономически не е чак толкова значима, колкото бъдещото търговско споразумение между ЕС и Обединеното кралство. На него трябва да посветим времето си.
Цялото интервю с Мария Демерцис от Института "Брюгел" очаквайте в предаването на "Хоризонт" "Събота 150".
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..