Добрин Паскалев е роден на 25 декември 1954 г. във Варна. Второ поколение лекар, той завършва медицина през 1980 в Медицинския университет – Варна. Има две специалности – вътрешни болести и нефрология. Защитава докторска дисертация в областта на диализата. Автор и съавтор на повече от 150 научни статии, съобщения, монографии, учебници и ръководства по медицина. Любовта към книгите наследява от баща си д-р Николай Паскалев, уважаван варненски офталмолог, а чувството за рима и поезия – от майка си Елена Паскалева. Пише стихове от ранните си ученически години. Превежда някои известни творби от Хайнрих Хайне, който е един от любимите му поети. През годините сътрудничи на алманах „Света гора“, на литературното издание „КИЛ“ и на всекидневниците „Народно дело“ и „Черноморие“. Носител на първа награда от литературния конкурс „Любовта, без която не можем“ през 2005.
Всекидневието на тежките медицински случаи не пречупва деликатното светоусещане на Добрин Паскалев, напротив – обръща очите му към изживяванията в граничната зона между живота и смъртта и го извежда до философски прозрения за вечните стойности. Докоснат от неласкавата съдба, преминал през своето вътрешно чистилище след загубата на най-близки хора, той разтваря душата си в стиховете. Радостта в живота и онова, което усмихва очите му, е дъщеря му Елена.
Сега той застава пред читателите с една дълбоко лична книга "Стих от дъжд и щурец", в която виждаме имената на звездните хора в неговия живот, много от които са вече отвъд, но продължават да бъдат вдъхновение за него. Книгата е съставена от стихове, писани в последните десет години, които са подредени в шест цикъла: „Сянката на думите“, „Учителят каза“, „От душа и сърце“, „Смехът поправя нравите“, „Вярвай, че имаш и ще имаш“, „Молитвеник“, като често заглавията са латински изрази и сентенции.
Ваня Славова разговаря с него за поезията и значимите неща в живота:
-Понеже сте лекар, какво е за вас поезията: бягство или спасение?
-Понякога и двете. Разбира се, може да бъде спасение след тежки преживявания, които включват центровете там горе и ръката започва да пише, но понякога може да бъде и за малко бягство, така че зависи просто от момента и от случая.
-Вие кога посягате към перото, за да творите поезия?
-Бих казал, че никога не съм се насилвал в такъв смисъл, че както човек тръгва на работа с мисълта: ставам примерно в 6 часа, в 8 трябва да съм на служебното място и да започна... Никога не съм се събуждал с мисълта, че днес трябва да напиша едно, две или пък три стихотворения. Просто вероятно има една натрупване, което човек усеща, че не може да издържи, ако не го нанесе на листа.
-Какви са стиховете от стихосбирката "Стих от дъжд и щурец", заглавието е интересно?
-Преди всичко тази книжка бих искал да кажа, че е посветена на паметта на моите родители, а иначе заглавието идва от един ред, от един стих на първото стихотворение, правейки си една равносметка, че думите които съм събирал и от дъжд, и щурец, ще задържат спомена за мен и тогава, когато вече няма да съм тук.
-Харесвате латинския език, може би и латинските афоризми...
-Да. За медицината латинския език все още остава един език, на който се пишат диагнози и се дават наименования. Пък и само до преди век век и нещо латинският е бил това, което е днес английският за науката и медицината. Латинският е език, който в три-четири думи може да даде една много голяма мисъл. И дори си спомням, че някога по латински на караха в добрия смисъл на думата да учим афоризми, които не отмират, те са крилати думи и изречения.
-И поезията е вечно жива. Имате ли любим стих от стихосбирката, или всички са любими?
-Както е сравнението кои деца са най-мили на родителите...Но секунда само да погледна, това е моята "Утринна молитва".
-Разбирам, че може би вярвате в Бог?
-Да.
-Какво е за вас Бог?
-Вярвам, че има такава една сила. Нека така да кажем. Мисля, че няма нищо лошо, по-лошо е да няма никаква вяра.
Интервюто може да чуете в прикачения файл:
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС, вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това е тяхно право, но в целия дебат е..
Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..
Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..