Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лятото на един докторант по археология

2
Снимка: Радио Варна

В разгара на археологическото лято ви срещаме със Станимир Първанов /на снимката първият в ляво/, докторант по археология в Софийския университет. Той е на 26 години. Четири години поред, всяко лято работи на разкопките в местността Корията край Суворово, където се изследва  селище от каменномедната епоха. Там се проучват останките от опожарена сграда, използвана за грънчарска работилница.

За Станимир Първанов работата на разкопки  е истинската лятна почивка и е голямо удоволствие.   За своето археологическо лято той разказа...

- Още от бакалавърските си години имам интерес към каменномедната епоха по Черноморието и в Добруджа, а това, което  се върши тук,  е много важен обект. Един от редките в днешно време от тази епоха в нашия регион.

Трудно ли е да се работи на разкопки?

 - Зависи от обекта и от екипа. Този обект е труден, защото трябва да имаш търпение. Към всички ситуации трябва да подхождаме с огромно внимание, да не прибързваме и да изчакаме да видим как комплексно ще е разкрият нещата. Иначе на повечето обекти не се работи толкова бавно. Но като цяло е удоволствие.

Кое е най-вълнуващото, което Ви се случи на този обект?

- Това се случи преди четири години, когато в рамките на няколко дена открихме два подиума в северната част на къщата. Там западната стена беше нападала и когато я вдигнахме успяхме да установим начина, по който е направена. Вдигнахме едното външно лице, документирахме следите, които са останали вътре и вдигнахме и вътрешната част. Под нея излязоха двата подиума. Това беше абсолютно неочаквано от нас -  два подиума с малка оставаща площ за живеене за домашни и битови нужди. Тогава  работата започна да става още по-интересна.

Сега, когато разкопките в местността Корията свършиха ще Ви липсват ли?

- Да, със сигурност. На мен не ми се тръгва изобщо от тук.

Какво ще правите?

- Най-вероятно ще отида на разкопките в Козарева могила. Към тях също имам голям интерес.

 /Бел. ред. Козарева могила е археологически обект, който се датира от началото на енеолита - V хил. пр. Хр. Намира се край Каблешково. Разкопките на селищната могила са разкрили южните части на две големи, частично вкопани, сгради от късно- енеолитен период.  В тях са намерени много интересни и ценни предмети и съоръжения , за които се предполага че са използвани за производството на съдове. Интересен факт е, че в един от гробовете на некропола е намерен скелет със силна деформация на единия долен крайник, а под него са намерени железни скоба и шайба, което е сред доказателствата за напредналото нивото на медицината в тези древни времена/.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа е заради натиска на Тръмп

Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..

публикувано на 18.01.25 в 12:00

Политологът и журналист Живко Иванов: Системните партии намериха решение на политическата криза у нас

Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов.  България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..

публикувано на 17.01.25 в 08:15