Нужно ли е да си преминал специално обучение, за да станеш 3 D моделър? От къде идват идеите за фантастичните персонажи в компютърните игри и анимационните филми? Питаме Мартин Пунчев, който е във Варна като лектор в третото издание на Международния фестивал на дигиталните изкуства Futuro.
Мартин Пунчев е от София, но казва, че е живял навсякъде. Сега е на 29 години и се занимава с изработването на персонажи за компютърни игри, анимационни филми и играчки. Бил е технически арт директор на голямо студио за визуални изкуства, но днес вече работи на частно като 2 и 3 D концепт артист на персонажи и създания за компютърни игри.
Вдъхновява се от всичко свързано с научната фантастика. Геймър от дете Мартин Пунчев е самоук и разказва как е станал професионален 3D моделър.
- Аз започнах по абсолютно обратния път. Още от трети клас се занимавам със софтуер, като на тази възраст не може да се говори за друго освен за детска игра. Първата ми работа беше още в гимназията и веднага след училището бях вече нает в студио за игри. Дори не беше нужно да преследвам образование, защото образованието ми беше самата работа. Класическия път е човек да премине школа по рисуване, но това не е единствения.
Като говорите за работата си се усмихвате и сияете, сигурно много се забавлявате?
- Абсолютно се забавлявам и няма как да е по друг начин. Човек трябва много да обича процеса на работата си, защото става дума за седене и рисуване по цял ден и трябва да се вглъбиш в това, което твориш.
Кои са най-популярните ви герои?
- Този, който ще разпознаят повечето хора е ангелът Тираел от играта Диабло. Той не е мой герой, но аз съм участвал в пресъздаването му в играчка и тази играчка се продава на пазара. Пресъздадох го като скулптура с помощта на компютър по предложение на авторите.
Как се създават такива фантастични образи, като се има предвид, че има много концепт автори по целия свят? Как във вашата работа може човек да бъде оригинален, интересен и търсен?
- Ако направиш нещо тотално различно, което никой не е виждал, има много голям риск за продукта, защото може и да се провали. За това класическата формула е да вземеш нещо работещо и да го надградиш. Т.е. един успешен дизайн е нещо много добре познато и естетически издържано, което ти се опитваш не повече от 20 - 30 процента да надградиш или промениш, или освежиш с нова идея в него.
Вие играете ли компютърни игри?
- Да, играя компютърни игри, но за съжаление рядко ги довършвам.
Какво развива у човек една стратегическа игра?
- Стратегическата игра е мисловна игра. Развива логика и мислене, има спортен характер, защото идеята е да победиш. В такива игри по - умния побеждава накрая.
А за да не стане мания, по колко време на ден трябва да се играе?
- В някаква хигиена човек от малък трябва да се възпита, но тя не е свързана само с компютърните игри. Ако гледаш телевизора, ти пак си изморяваш очите и си ги натоварваш. Трябва да има и спорт, за да не се заседяваме пред мониторите. Мисля, че това е много по-важно, отколкото да изчисляваме колко часа стоим пред екраните. Защото колкото и часа да е, ако накрая всичко това е свързано с мечтите на едно дете и се превърне някой ден в професия, както е примера с всички лектори и гости на Futuro, значи си е заслужавало.
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..
Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..
В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%. Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..