Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази вечер във Варна свири виртуозът на хармониката от „Имало едно време на запад" и "Винету"

| обновено на 31.08.17 в 10:44

На 31-ви август виртуозът на хармониката Рене Гизен ще свири пред варненска публика заедно с елитната Руска камерна филхармония Санкт Петербург. На сцената на Фестивален и конгресен център ще чуем култови музикални теми от света на киното в аранжименти за оркестър. Поводът за концерта е юбилейното издание на фестивала „Любовта е  лудост”, за който диригентът Юрий Гилбо ще представи репертоар от класика и филмова музика в оригинална тематична селекция.

През 1968г. Рене Гизен е поканен в звукозаписно студио в Мюнхен. Задачата е да направи импровизация върху дадена тема с хармониката си. Той изпълнява своите интерпретации в рамките на 45 минути и записва няколко варианта на мелодията. Месеци по-късно Гизен е изненадан от популярността на тази музикална фраза: "Play Me The Song of Death". Изненадващо разбира, че всъщност в онова студио е работил за самия Енио Мориконе – един от най-известните композитори на филмова музика за всички времена.

Извън студийните записи Гизен често свири като солист със световно известни оркестри - от Берлинската филхармония, Баварския радиосимфоничен оркестър и Франкфуртската опера до Луизианската филхармония Нови Орлеан и др. За голямата сцена го открива Рафаел Кубелик , по чийто съвет е изучавал класически кларинет, както и композиция и дирижиране в Университета по музика и театър в Мюнхен.

Чрез своята аура и виталност Рене Гизен във всички стилове се чувства удома. Доказателство за това е сътрудничеството му с различни музиканти като: Димитри Тьомкин, Мартин Ботчер, Дейвид Шалон. Фактът, че Сесилия Родриго, дъщеря на великия испански композитор Хоакин Родриго, го кани да дирижира "Алдес де Еспаня" - Рапсодия за Хармоника и оркестър на световната си премиера, показва неговата висока класа в света на музиката.

Гизен е известен и като композитор. Пише концерт за флейта - "Птицата", Концерт за три кларинета и оркестър, симфонична поема за голям оркестър, концерт за цигулка "Концерт на Джени", рапсодия за кларинет и струнен оркестър "Мандрагора" и др.

И още... Когато става дума за събиране на големи човешки маси около малкия инструмент хармоника, Рене Гизен е правилният човек. Той е магнитът, който мотивира 1200 души да свирят с него "Одата на радостта" и така поставят рекорд за най-голям оркестър в света. И това не е крайната цел. Рене планира събиране на 1600 души и събиитието вече е насрочено.

Рене е не само модератор на събития, но и възпитател - един от най-големите мултипликатори на инструмента изобщо. Разработва системата Happy Harmonica, която позволява на почти всеки начинаещ да свири първата си песен само след пет минути и така прави хармониката лесно достъпна за всеки.

Днес той живее в Майерхофен, Австрия, но само след няколко дни ще бъде във Варна и за първи път в България.

На сцената заедно с Руска камерна филхармония Санкт Петербург ще чуем и солистите Майкъл Гершуин – цигулка и Роман Купершмид – кларинет.

С виртуоза на хармониката Рене Гизен по време на репетицията му разговаря репортерът Даниела Стойнова:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбеляза рождения ден на Дарин Сотиров

Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..

обновено на 06.05.25 в 14:33

Изложбата ”Нова българска типография ІІІ” гостува в Градската художествена галерия на Варна

От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..

публикувано на 05.05.25 в 14:54

"Двореца" в Балчик и музеят на румънската кралица в Яш се обединяват за популяризиране на наши и техни творци

„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...

публикувано на 05.05.25 в 14:37

Дискусия "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война" във Варна на 8 май

Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна,  организират дискусия на тема:  "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война".  Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..

публикувано на 02.05.25 в 11:03

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 01.05.25 в 16:03

Във Варна ще гостува авторката на "Феята от захарницата" Катя Антонова

Създателката на Ванилия от детската поредица "Феята от захарницата" ще гостува във Варна на 3 май, събота, в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков". Антонова  ще запознае децата с предисторията на своята „първокласна сладкарска фея, величествена и всемогъща” и ще разкаже за това как феята е попаднала в захарницата. В Детския и средношколски отдел..

публикувано на 30.04.25 в 15:07