Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Двореца" в Балчик и музеят на румънската кралица в Яш се обединяват за популяризиране на наши и техни творци


„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш. Изложбата е посветена на 150 години от рождението на Мария Единбургска - кралица на Румъния, съпруга на румънския крал Фердинанд І и създателка по време на румънската окупация на една от популярните днес забележителности по Българското Черноморие - Дворецът в Балчик.

 Идеята на организаторите е да покажат на публиката живота, хобитата и мечтите на Мария, включително и любовта и към градинарството. Изложбата цели да популяризира културното и историческото наследство, споделиха гостите на представянето на 2 май.

Яш и Балчик са отражение на двe от най-важните лица на кралица Мария- жената и държавата. Искаме да построим мост между общинския музей в Яш и ДКИ КЦ „Двореца“ – заяви директорът на румънската асоциация Александра Брутару, че се надяват на много бъдещи съвместни събития между институциите.

Константин Тофан е високо ценен съвременен художник с богата кариера и принос в културния живот на Яш и Румъния. Има водеща роля в артистичната общност и художественото образование. В момента той е щатен професор в Университета по изкуствата "Джордже Енеску". Известен е със своето разнообразно изкуство, често вдъхновено от природата и културните традиции. Участието му в Балчик е провокирано от желанието му за създаване на художествен диалог между минало и настоящо. Неговите вдъхновени от природата творби внасят съвременен поглед към красотата, пленила реджина Мария. Той е един от 400-те световни и местни имена, гостували със свои произведения в Каменна зала.

"Румънската кралица е създател на този парк, който е с десет градини, всяка кръстена на син, дъщеря, внучка или библейска сказка" - благодари директорът на ДКИ КЦ "Двореца" - Балчик Жени Михайлова за партньорството с общинския музей в Яш и Националния архив на Румъния, което продължава втора година с показването на фотографии и артефакти.

Какво бихте казали на балчиклии, които имат тежки спомени за румънското присъствие тук? Жени Михайлова отговори, че това е черна страница за българския народ, черна страница за 27-те години, в които Южна Добруджа е била към Кралство Румъния, но въпреки всичко, е останало нещо много хубаво. То в момента е групова културна ценност от национално значение за Република България. Архитектурно-строителен паметник на културата, градинското и парковото изкуство. То принадлежи на България и паметникът е български, независимо че е построен от една румънска кралица.

"Много добра е инициативата за съвместна дейност за популяризирането на културата на двете страни – обмен на румънски и български артисти, на фона това че заедно влязохме в Европейския съюз и в Шенген" - коментира още тя.

В отговор на въпроса кога нашият Държавен архив ще гостува в Държавния културен институт, тя заяви, че е отправено искане за гостуване на изложба на тема, свързана с цар Симеон и неговите исторически документи, както и за цар Борис, по чието време е подписана Крайовската спогодба, но все още няма отговор от ведомството.

Балчиклията Симеон Нейчев, на когото предстои първа самостоятелна изложба на 1 август в Балчик, е приятно изненадан и от двете изложби в Двореца. Другата, поставена на централния вход, е дело на Историческия музей в Балчик и е наречена "85 години от възвръщането на Южна Добруджа към България" (Тя се открива на 9 май от 11.30 ч. и е съвместна с Университетска ботаническа градина - Балчик). "Да се запознаят повече хора - и българи и румънци, с общата ни история. Тя е в миналото и сега е останала бившата лятна резиденция на румънската кралица – прекрасен център на общението между различни творци. Изложбата на Константин Тофан например е един културен мост между румънци и българи. И аз съм благодарен на "Двореца" и Министерство на културата за възможността да имам моя изложба" - покани творецът балчиклии и жители от региона да празнуват заедно в началото на август културата, която е международна.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

И тази година „Алея на книгата” във Варна

Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...

публикувано на 19.07.25 в 10:56

Международният черноморски театрален фестивал с първо издание през септември във Варна

Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември.  Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...

публикувано на 18.07.25 в 17:27

"Искам, но Трябва" - Театър за вътрешните битки

Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..

публикувано на 18.07.25 в 13:42

Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян правят своя дебют като клавирно дуо на варненска сцена

Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..

публикувано на 17.07.25 в 16:27

Започва Международният фотографски салон във Варна

Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..

публикувано на 17.07.25 в 12:20

"Тютюн" в Летния театър на 1 септември

„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..

публикувано на 17.07.25 в 11:17

Във Варна ще отбележат 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна.  Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма.  Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..

публикувано на 17.07.25 в 08:17