Фестивал на шевицата се провежда в Белослав на 9 септември . Официалното откриване е в 10 часа на площад „Възраждане”. Изкуствоведът Юлия Боева ще говори за "Традиционната култура и ролята на символите в нея". Ревю на 15 носии от края на XIX и началото на XX век ще представят от НЧ "Илия Добрев-1899" с. Манастир, общ. Провадия. Ще има демонстрация на автентично капанско наречие и носии. НЧ "Искра-1923" с. Челопечене, общ. Каварна, ще покаже автентичня обичай - "Пануда" или "Сватосване". Мултимедия – изследване: "Мъниста и модели на културна трансмисия " ще представи Десислава Тихолова - фолклорист и уредник в отдел „Етнография” на Регионален исторически музей – Русе и майстор от Дунавската задруга на народните художествени занаяти. В следобедната част от програмата са предивдени множество фолклорни изяви.
За това, което предстои на Фестивала на шевицата в Белослав Ваня Славова попита Славян Стоянов-организатор на фестивала:
-Това, което предстои в Белослав е един фестивал, който подготвяме от дълго време. И акцентът е върху българската везбена традиция, тоест самата шевица.
- Защо избрахте именно такъв акцент?
- Точно тази специфика в българския фолклор-везбената традиция е запазила много архаизми в себе си, които са изключително интересни и в днешно време към шевицата има голям глад, колкото и странно да звучи: без да признава полове.
-Да, дори световни дизайнери се насочиха към елементи от шевица в своите облекла...
-Точно така, да.
-Как си го обяснявате вие това? Излязоха теории, че всъщност в шевицата е заложена много информация, дори според някои хипотези носенето на облекла с шевици има здравословен ефект?
-Да, това са интересни моменти по отношение на везбата. Тя има различни характеристики. За по-незапознатите хора нейната характеристика е основно декорация, но тя започва може би с предпазен характер-нещо, което е от предхристиянските представи на населението, не само на Балканите, а и навсякъде, където тя се е запазила жива, в земите на днешна Русия също така е добре запазена. Тя е по-специфична и близка до нашата. Също така има го и този момент, в който дадени шевици се правят с цел опазване на цялото и на детеродните органи, тяхната репродуктивност, респективно това е здравословно влияние върху самото тяло, за да може то да се възпроизвежда, да не спира родът. Може да се говори много дълго, но това е една от интересните теми, за която един от нашите специални гости на фестивала ще изнесе кратка беседа, защото специално проучва архаичните символи и има множество трудове на тази тематика.
-Вашата шевица какво означава? Виждам, че носите тениска, а върху нея има много елегантно поставена шевица.
-Това е македонска шевица. Може би леко странно защо точно македонска. За нас българите това е една земя и ние с македонците сме братя. Дори самото лого на фестивала е от същата тази риза от Тетово и това е мотивът на Богинята майка. И много сюжети около нея. Но това не единственото, което присъства в самата везба.
-Добре, нека кажем дали на фестивала ще има шевици от цяла България? Какво ще бъде представено?
-Да, на фестивала ще има различни експозиции. Две изложби ще има. Много от участниците, които идват от цяла България също ще носят везби със себе си. Има много колекционери, везбари от години, макар заради мястото, в което го организираме, повечето участници са от нашия район, но общо 200 души са заявили желание за участие от цялата страна.
Над 200 са участниците във фестивала. След обедната почивка от 14 до 18 часа предстои богата фолклорна програма.За гостите и участниците на "Фестивал на шевицата" Община Белослав предлага безплатна разходка с корабче. Ще бъдат направени няколко курса в часовете на обедната и следобедната почивка. Корабчето ще тръгва от кея в крайморската алея (кей - юг), който се намира на десетина минути пеш от фестивалното пространство. На всеки отделен курс могат да се качат до 60 човека.
Часове на отделните курсове: 12, 40ч. / 13, 10ч. / 13, 30ч. / 15, 20ч.
Не бива в България да живеем и мислим краткосрочно. Политиците ни гледат един, два мандата напред, а не в перспектива. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна историкът акад. Георги Марков. Според него: „Дори сред политиците ни има едно дразнещо самодоволство. Те ни казват: „Нас ни оценяват високо в Европа, вие тук ни занимавате с..
Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..
Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..
Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита", е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..
Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..
С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе". Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в Националната академия за..