Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ерик Перотел: Българският е звучен език, наподобяващ португалския

"Кафе Полиглот" е едно събитие, което бе създадено от културните аташета в институт Алианс Франсез - Варна. Инициативата продължава и Ерик Перотел, който пое поста на аташе по сътрудничеството в областта на френския език през септември 2015г. "Кафе Полиглот" се случва ежемесечно в различни места на града. Тази вечер ще се проведе 51-то му издание, каза за Радио Варна Ерик Перотел. Началото на неформалната среща е 18.30ч. в Социалната чайна на ул. "Преслав" - 53. С г-н Перотел разговаряме в Международния ден на езиците:





Каква е идеята на тези срещи под името "Кафе Полиглот"?

Щастливи сме да отправим покана към всички, които желаят да говорят майчиния си език или някакъв чужд език, който изучават. Идеята е най-вече хората да могат да се срещнат, да обменят, да имат възможност да говорят избран от тях език в неформална обстановка.

Какви хора посещават т.нар. "Кафе Полиглот"?

Обичайно идват много студенти, ученици от по-горните гимназиални класове, хора в активна възраст. Като се започне от 17-18-годишни, та до 50-60-годишни. Средната възрастова група е 25-35г.

Има ли ограничения, теми на разговор, беседи?

Няма никакви ограничения, няма някаква тема, която да е наложена. Всички посетители са свободни да говорят по темите, които ги вълнуват и интересуват. Обичайно хората се разделят на малки групички в зависимост от езика, темите или интересите си. Затова ние сме тук, за да ги насочваме.

Кои са най-често езиците, които се чуват тук?

Различни езици са представени на обичайните ни срещи „Кафе Полиглот”, сред които са френски, руски, немски, испански, дори японски. Преобладаващата част говорят френски език, тъй като има голяма общност от хора, които живеят във Варна. Често изучаващите френски език използват тази неформална обстановка, за да практикуват езика.

Коя е най-интересната дума в българския език за Вас?

За мен, най-благозвучната дума е чушкопек.

А най-сложната за произнасяне?

Разхвърлян.

Опитвате ли се да говорите по-свободно на български или все още не?

Говоря малко български, но това са съвсем елементарни, ежедневни фрази. За мен българският е много мелодичен език, макар че преди да дойда в България ми казаха, че този език е много твърд и труден. Не е така, поне според мен. Много ми е звучен и ми наподобява португалския език.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Румяна Дечева

Проф. Румяна Дечева: ЦИК се отказва да бъде регулатор на изборния процес

Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..

публикувано на 08.11.24 в 08:15

Командирът на кораба "Св. св. Кирил и Методий" за поредната полярна експедиция: Този път ще се целим и към остров Смит

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..

публикувано на 07.11.24 в 08:00

Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи...

„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон  ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса.  Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на  Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“   в Националния дворец на културата в..

публикувано на 06.11.24 в 08:10

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40