Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече чрез заеми или чрез държавно и европейско финансиране. Той обеща в най-скоро време да покаже как точно се разпределя бюджетът и с какви пари Варна реално разполага.
"Около 380 милиона от тези 700 милиона бюджет отиват за заплати за детски градини и училище, делегирани държавни пари, каза кметът и допълни, че те са просто един разпределител на тези средства. От останалите около триста и няколко милиона, 67 милиона отиват за заплати на администрации и съответните сателитни структури на общината. Около 56 милиона отиват за сметопочистване. Градът остава с около 200 милиона, които се разпределят за култура, за социални дейности, така че за поддръжка остават няколко десетки милиона, които са разпределени към осветление, инфраструктура, капиталова програма, озеленяване. Те изчезват много бързо, т.е. разполагаемите средства за поддръжка на града далеч не са големи"- допълни Коцев
Чистотата, като едно от най-големите разходни пера, продължава да е проблем откъм изпълнение и качество е констатацията на администрацията. Според кмета на Варна, основните проблеми с чистотата в града включват недостатъчна техника на сметопочистващата фирма, като има проблеми с оборудването, с което фирмата извършва почистването, което води до некачествени услуги. Освен това става дума и за липси в договорните условия. Според Коцев, сключеният през 2021-ва година от предишната администрация договор, е неизгоден за общината, което затруднява контрола върху фирмата, чиято основна отговорност е почистването. Основен проблем е и количеството на отпадъците, тъй като с настъпването на пролетта и лятото, множеството хора и туристи посещават града, се наблюдава увеличаване на замърсяването. Коцев обаче подчерта, че не само фирмата, но и самите граждани трябва да бъдат отговорни за чистотата на града, тъй като това е задължение на всички. Сред предприетите краткосрочни мерки, които Коцев спомена, е откриването на нова площадка за разделно събиране на отпадъци в квартал "Младост", където гражданите могат безплатно да изхвърлят едрогабаритни и нестандартни отпадъци. Площадката е с площ 2,5 декара и е напълно асфалтирана, с нови контейнери за различни видове отпадъци. По думите на кмета, общината обсъжда възможността за организиране на график за извозване на едрогабаритни отпадъци, след свързване с компетентни фирми, което ще улесни гражданите в тяхното изхвърляне.
Сред дългосрочните решения на проблема с чистотата, Благомир Коцев вижда през създаването на общинска фирма с такава дейност. По думите му такова предприятие ще даде много повече възможности за контрол, за бързи действия и за по-ефективно почистване на града. Инвестициите в един такъв субект ще бъдат мащабни, стотици хора, които трябва да се назначат, скъпа техника, която трябва да се закупи. Затова идеята на Коцев е тя да се реализира поетапно и постепенно. "В рамките на тази година може да направим постъпления за закупуване на определен брой техника и назначаването на хора и това предприятие да започне в началото от един район. За догодина ще трябва пак да разчитаме и на външни фирми, но това може да бъде един хибриден модел, в който първо всички райони да бъдат разделени между повече от една фирма, за да има конкуренция. Когато една фирма се "задъхва" и не може да си свърши работата, да има друга, която да може да поеме тази работа и поне един район да бъде обезпечен от общинско предприятие"- каза той.
За инфраструктурните проекти: пътят Аспарухово - Галата, тръбата във Варненското езеро, улица „Прилеп“
"Пътят за кв. Галата е един от проектите, които се финансират по програмата за подпомагане на общините от страна на държавата. Там бяха платени 20% аванс, въпреки това фирмите продължиха да работят, свършени са 50-60% от работата, въпреки че са взели пари само за 20%. След бул. „Княз Борис I” те насочват техника и хора отново към тези обекти, както към Галата- Аспарухово, така и към ремонта по ул „Прилеп“, който тормози хората от три години. Той наистина трябва скоро да бъде завършен. Там е другият ни фокус. Но за проектите, които се финансират от държавата, ние няма какво друго да направим, освен да отправяме призиви, да пишем писма до МРРБ и до министерството на финансите, колкото се може по-скоро тези средства да бъдат отпуснати на фирмите и да завършат ремонтите. Късно приетият бюджет на държавата също беше причина да не може да се разплаща с тези фирми навреме, но искрено се надявам това да се случи.
Много от предложенията, които представя кмета Благомир Коцев и неговата администрация пред Общинския съвет, се адмирират и се приемат за удачни, до момента в който се стигне да гласуване в Общински съвет, каза самият Коцев. По думите му, няма обяснение защо на един етап се говори в една посока, идеите са добри и се възприемат, а в крайна сметка с процедурни хватки на финален етап се отхвърлят. Благомир Коцев отправи призив към Общински съвет-Варна да се намери обединяващото в решаването на проблемите, а не да се търсят кусури, за да може да се саботира всяко решение на администрацията.
За видеонаблюдението и обновяването му.Два и половина милиона лева ще бъдат вложени в инфраструктура, свързана с видеонаблюдението в града, обеща кметът на Варна. Според него става дума за няколко хиляди камери, стартово около 1500 на брой. През следващата бюджетна година ще бъдат надградени с още. Те ще бъдат поставени на ключови места, които често са обект на вандалски актове. Камерите за момента няма да бъдат свързани към МВР, а единствено към общинската система за видеонаблюдение, а на сигналите ще реагира общинската полиция, допълни Коцев
Бюджетът на Варна не е на кмета или на общински съвет, а на варненци. Така председателя на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов, репликира думите на Благомир Коцев, по рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов, законът..
Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание. "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..
(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография).
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..