Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненско откритие с постижение за Космоса

| обновено на 19.11.17 в 16:19 БНР Новини

Националната награда „Изобретател на годината”  получи екип на Технически университет Варна. Признанието е за младия преподавател от катедра „Електротехника и електроника” гл.асистент Георги Червенков  и неговият научен ръководител доц.д-р Георги Киров. За откритието си екипът получи и награда Варна за тази година. До момента учените имат вече 4 издадени патента, още 4 са в процес на проучване.

Изобретението е „Антенна решетка от микролентови къси антени с обратно излъчване”. Тя се използва в комуникационната, радио-навигационната, радио- локационната и радио-телевизионната техника в дециметровия и сантиметровия обхват. Има висока стойност на коефицент на усилване и широка честотна лента с компактна печатна конструкция. Антенната решетка може да послужи за база за създаване на по-голяма решетка, която може да се прикрепи към мобилен апарат и да се използва от журналисти за включване в спътникова комуникация. Може да се използва и при съвременните спътникови, метеорологични  и сигнално-охранителни системи.

Георги Червенков е млад и талантлив. Обича комуникацията. В буквалния смисъл –тази, чрез която общуваме от разстояние и работи за това тя да бъде по-бърза. Обича и да обяснява това, което прави. Защото е наясно, че сухият научен стил е недостъпен за обикновените хора. Той е от хората, които преследват детската си мечта. И успяват!

Комуникациите ме привличат още от детските години. Аз съм радиолюбител, началото дойде от радиоклуба в Горна Оряховица и оттогава се интересувам от антени.

 Каква е ролята на антените?

Антените излъчват радиовълните и осъществяват комуникацията между отдалечени точки.

Вие имате вече няколко регистрирани патента, нещо повече - изобретател на годината на Патентното ведомство!

Да! В област "Електротехника и електроника". Изобретението ни беше номинирано  и наградено със статуетка и грамота! Ние сме двама изобретатели - аз и колегата доц. Георги Киров, който е моят научен ръководител, с когото съвместно сме работили по почти всички патенти.

Снимка



СнимкаА какъв е този, за който получихте наградата?

Това е антенна решетка от микролентови къси антени с обратно излъчване. Това е плоска конструкция, която прилича на плочка, тип сандвич.  Изгражда се по широкоразпространена технология за печатни платки, с която се правят телефони и компютри.

Предимството е, че е изцяло херметична, няма нужда след това от допълнителни настройки, евтина изработка и бързо може да се разпространява в големи количества и служи като елемент, от който след това може да се изграждат по-големи конструкции според потребностите, най-вече колко силен сигнал искаме да получим.

Какво е новото?

Новостите са много, но аз нямам право да нарушавам правата на патентно държателя.

Най-вече това е възможността да се реализира тази конструкция, която е затворена и лесна за изработка. Тя ще позволи на репортера, когато е на улицата, да осъществи спътникова комуникация...

Надморската височина оказва ли влияние?

Не, тя е затворена...Няма значение надморската височина, влажността на въздуха, дали ще бъде разреден, защото в нея не влиза въздух....

Може ли тогава да се използва в Космоса?
Да, може.

Вие дали вече сте я тествали в Космоса?

Не.

Но пък може би си мечтаете за това?

Аз лично не мечтая да летя! 

Затова пък добре се справяте на Земята. Четвърти регистриран патент!

Да, издаден четвърти. Технически университет - Варна е може би лидер в тази област, тъй като 25 процента от издадените патенти от ВУЗ и научни организации, вкл. и БАН, се свързват с този университет.

Всички ли се свързват с Вашето име?

Да, всички. И с това на доц. Георги Киров. Имаме 4 издадени патента до момента, има още толкова, които са в процес на издаване. Всички са свързани с антените...

Снимка

За наука в България не се отделят много средства и ние се стремим да работим с достъпни средства и технологии...

Не сте ли получавали предложения за работа в чужбина?

Все още не, но дори да получа, се съмнявам, че ще приема, защото условията в България са добри за правене на наука. Единственият проблем е недофинансирането, но не е само така в България...

Признанието за един млад учен?

Това е стимул да продължиш...да не намаляваш темпото!

Нашата научна продукция се реализира в чужбина, така че науката в България се стреми да бъде международно видима, а не да се капсулира в страната...

Какво място се отделя на антените по света?

Антените трасират развитието на мобилните комуникации, това  са една от най-перспективните области. Непрекъснато се говори за по-бърз мобилен интернет, а всяко устройство използва антена. Така че тази област има бъдеще и все по-голям обхват има в световното научно пространство, може би в България е по-скромно.

Пожеланието на Георги Червенков, изобретател на 2017?

 Пожеланието ми е да има все повече хора, които да се включват в науката, защото това движи света по-напред!


За реализацията на новото изобретение, за интереса на младите хора към науката - от интервюто на Габриела Гаврилова с Георги Червенков:



Георги Червенков ще чуете в ефира на Радио Варна на 20 ноември малко след новините в 8 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деница Николова ГЕРБ/СДС: Вотът на недоверие беше много шум за нищо

Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния избраник от ГЕРБ/СДС  вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението и това  е тяхно право, но се е получил дефекта- „много шум за..

публикувано на 05.04.25 в 15:17
Стела Николова от ПП-ДБ

Стела Николова, ПП/ДБ: В проекта "Алея Първа" общественият интерес на варненци не е защитен

Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..

публикувано на 05.04.25 в 14:56
Коста Стоянов

Коста Стоянов, "Възраждане": Над 100 000 дка български гори и земеделски земи са със сменен статут за изграждане на фотоволтаични и ветро паркове

Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..

публикувано на 05.04.25 в 14:22
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35