Детските си мечти да стане археолог, психолог и артист варненката Елка Цветанова сбъдва наведнъж ставайки... екскурзовод. Когато е в България изявява артистичните си заложби и пред микрофона на Радио Варна, в развлекателното предаване „Ала Бала”. В Световния ден на екскурзовода, 21 февруари представяме щастливия в професията си екскурзовод Елка Цветанова, владееща няколко чужди езика и пътуваща до дестинации в целия свят.
Какви са предизвикателствата на професията?
На "stand by" си, защото не знаеш утре какво ще правиш. Много често ти звънят вечерта, така че е много трудно, ако имаш семейство и деца или ако няма кой да ти помага. Нон стоп се учи, и трябва така да се подбере беседата, че не само да знаеш, но и да умееш да привлечеш вниманието на хората и да го задържиш. Или казано с думи прости - да направиш беседата интересна и "сочна".
Имаш ли тактика как да направиш това?
От време на време пускам някой майтап, за да усетя публиката. Карам туристите и те да участват. Задавам им въпроси.
Кое е "сладкото" в работата на екскурзовода?
Обичам професията си, защото няма повторяемост! Мен ако ме затворят в един офис се разболявам, "мухлясвам", карам се с околните. А така аз нямам шеф, сменям всеки ден различен шофьор, но това е и много уморително.
Как разпускаш?
В тишина, сред природа. Но във Варна да намериш тишина, природа, зеленина става все по-кът (смее се). Ако съм някъде на обиколка и хотелът е сред природата, излизам и просто оставам сама и мълча сред природата.
Любими дестинации?
Много харесвам Източните Родопи. Сега с едни японци, които имат интерес към археологията, ходихме в Нимфеума в Каснаково, макар че не е кой знае какво, но екскурзоводът трябва да оживи дадения обект. Перперикон, Татул... Харесвам дестинации, където много, много не ходят хора или са много стойностни. Любима църква ми е "Рождество Христово" в Арбанаси, Роженският манастир.
Какво мислиш за идеята и в България да стане задължително наемането на местен екскурзовод за чуждестранните групи?
Смятам че, това е задължително! Преди година бях в Камбоджа, там е забранено категорично, да речем българин, да говори и да води група.
Най-хубавият комплимент?
Най-трогната съм останала от едни французи от област Лонгедок. В групата имаше интелектуалец, който искаше да запази традициите на този стар език "окситан", който се говори в областта. Той ми написа стихосбирка на "окситан". Това е много "пеещ" език, малко прилича на италианския. А един художник ме нарисува като икона. Но това беше много отдавна, когато бях слабичка и с удължено лице, сега това би била икона - пародия (смее се).
Случвало ли се е да излезете от първоначалния план, поради някакви причини и как се справяте в такава ситуация?
О, разбира се! Какво ли не се случва! Сещам се, по комунистическо, имаше порой, а аз бях на Етъра с група. Реката преля. Нямаше мобилни телефони, успях само да се обадя в офиса, че напълно сменям програмата. Уредих одеяла, защото нивото на водата започна да се качва и в страноприемницата. Един полицай, милиционер тогава, дойде и прехвърли последната жена от групата. Тогава разполагахме с доста големи лимити и поръчах на всички по един коктейл "Облак", качих се на една маса и запях "Не съжалявам за нищо" на Едит Пиаф. Ако някак "леко" ги накараш да почувстват случващото се като авантюра, тя си остава за цял живот и даже я разказват.
Запяха ли с теб?
Запяха.
Цялото интервю с Елка Цветанова можете да чуете в прикачения звуков файл:
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..