Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин Урумов: Човек винаги има шансове

| обновено на 22.02.18 в 14:53

"Бакъреният кон" е новоиздадената книга с разкази на варненеца Марин Урумов. Икономист по образование и писател по призвание, той не е безразличен към проблемите на село Константиново, където живее и не веднъж е алармирал за тях и в местната администрация и в радио Варна. Това е първата му книга с проза, след стихосбирката от младежките му години.  В очакване на премиерата на 23 февруари от 18 часа в галерия "Арт Маркони" Марин Урумов разказа за Радио Варна:

Първата ви книга е лирика, сега в "Бакъреният кон" публикувате разкази. Какво ви провокира да ги напишете?

Може да прозвучи малко смешно, но когато издадох първата книжка и си я продавах сам. Тогава бях студент. Мина Валери Станков, големият Валери Станков, и пита точно мен познавате ли Марин Урумов? Отговорих му аз съм. Каза ми, че ще вземе стихосбирката и ще ми каже мнението си след това. И действително мина след около седмица и каза - пробвали ли сте да пишете проза? За мен това беше като ерес тогава, аз се имах за поет, а той ми казва да пиша проза. След около пет години прописах и проза.

"Бакъреният кон" ли е резултатът?

Да, първият резултат е "Бакъреният кон".

Книгата е разделена на две части сега и преди време. Защо направихте този вододел?

В някои от разказите действието се развива в миналото. Сега са разказите от съвремието.

 Това ваши преживявания ли са?

До голяма степен, да. Поне основният сюжет.

Героите в тях реални лица ли са?

Болшинството да.

Освен най-близкото ви обкръжение, тази книга успял ли е някой друг да я прочете, до момента?

От 18-ти е в продажба. Имам отзиви вече.

Някой разпознал ли се е?

Някои от най-близките ми хора, да.

Това е книга близо до човека, до реалността, до това което ни се случва. Може ли една такава книга да ни направи по-добри?

Искрено се надявам. По принцип мисията на изкуството е да ни накара да помечтаем, да станем по-добри. Не знам, може би по някакъв начин да се научим да обичаме, да се научим да бъдем честни.

Разказите се въртят около човешките взаимоотношения, любовта на първо място.

Да, смятам че тя е солта на земята. Без нея всичко останало и ще е празна работа. Св.апостол Павел е казал има три неща надежда, вяра и любов, но любовта е най-важната!

Често се споменава и Бог...

Аз съм вярващ християнин, православен. Цялото изкуство през последните 2 хил.години, поне европейското, смятам, че е направено на тази база, християнската. Няма начин да пиша за нещо по-различно и аз. 

Защо избрахте да пишете за живота такъв, какъвто е, а не наблегнахте на историята или фантастика?

Това познавам, затова пиша.За някои от разказите доста съм се ровил в исторически източници. Опитвам се да бъда докрай правдив и доста се ровя в документи, в историята за неща, в които не съм сигурен. 

Попаднах на един разказ "Среща". Мислите ли, че вторият шанс съществува?

Абсолютно съм убеден в това. Човек винаги има шансове. Аз лично съм имал втори шанс за доста неща и поне последния път смятам, че се възползвах от него.

Има разкази, които не са влезли в сборника. Трудно ли ги подбрахте?

Не, има разкази, които не ги харесвам, въпреки че докато съм ги писал също съм вложил доста емоции. Благодарен съм и на издателството, че остави изцяло на мен да преценя, кои разкази да влязат в книгата.

Обичате многоточията... какво остава неизказано?

Не винаги става въпрос за нещо неизказано. Отначало публикувах в сайта "Хулите", оттам ми направиха забележка, че използвам много многоточията. След това ходихме със съпругата ми в музея на Йовков в Жеравна. Там имаше негови ръкописи, в които видях че и той е писал с доста многоточия. Така се успокоих.

Какво е бъдещето на тази книга?

Живо се надявам да достигне до сърцата на повече хора. Това вече е извън моите възможности.

А бакъреният кон съществува ли?

Това е една алегория в заглавния разказ. За мен съществува, да. Идеята е,че ако искаш да забравиш нещо преди това трябва да стигнеш до дълбочината му. Да го изтръгнеш от себе си, да му се отдадеш докрай. И едва след това можеш да го забравиш. В противен случай съдбата ти остава неизживяна. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37