Днес е последният ден, в който можем да подкрепим българския финалист в конкурса за „Европейско дърво на годината 2018”. Нашата страна се представя с три величествени секвои в местността Ючбунар, Кюстендилско, засадени в края на XIX век и извисяващи се на над 30 м. височина. Това са най-старите и високи секвои у нас.
За този конкурс ни напомнят варненски ученици, макар и в дървена ваканция. Осмокласниците от Професионалната гимназия по икономика „Д-р Иван Богоров”, призовават съграждани и сънародници да гласуват и подкрепят българския финалист. Любовта към природата и нейното опазване запалва у тях учителката им по биология Стойна Илиева. А историята тръгва от ливанския кедър, който вече 12-та година се отглежда в двора на училището...
- Ние бяхме участници в инициативата, която се провежда тук в България за Дърво на годината. Нашите ученици се включиха в номинациите, като номинираха дърво, което расте в двора на Професионалната гимназия по икономика "Д-р Иван Богоров". това е един ливански кедър. Той е засаден от наши ученици преди 12 години по един проект за озеленяване на училищния двор. Доста випуски се грижиха за него.
- Какъв е ангажимента на сегашните осмокласници към това дърво?
- Не са чак толкова големи грижите. Но това, че те са привързани към дървото, че са проучили историята му и това, че са се поинтересували какво е това дърво, от какъв вид е, къде се среща - това е ангажиращо.
- Вие ли сте човека, който е двигател на всичко това във вашето училище?
- И моите колеги.
- Сега от Вас тръгва и инициативата да подкрепим българската номинация в конкурса "Европейско дърво на годината 2018".
- Да, дървото не е варненско, но пък ние го подкрепяме. Дървото е българско.
- Сега във време, в което във Варна се правят толкова много ремонти по улиците, разширяват се булеварди и се отнема от зелените площи, говорите ли си с вашите ученици за опазването на зеленото в града?
- Да. Сега искаме да се включим в един проект за бъдещото развитие на Варна. Или казана по друг начин - за градовете на бъдещето. за това как може да се появят така наречените светещи дървета, с които да се пести електрическа енергия. Учениците търсят идеи.като например за това как може геотермалните води във Варна да бъдат използвани. Дори на покрива на училището /сградата на ПГИ "Д-р Иван Богоров"/ има инсталирани слънчеви панели, които се използват за учебни цели. Аз поне не зная да има друго училище във Варна, което да има такива соларни панели.
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..
14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..