Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Варна призовават да гласуваме за Европейско дърво на годината

6
Стойна Илиева
Снимка: Радио Варна

Днес е последният ден, в който можем да подкрепим българския финалист в конкурса за „Европейско дърво на годината 2018”. Нашата страна се представя с три величествени секвои в местността Ючбунар, Кюстендилско, засадени в края на XIX век и извисяващи се на над 30 м. височина. Това са най-старите и високи секвои у нас.

За този конкурс ни напомнят  варненски ученици, макар и в дървена ваканция. Осмокласниците от Професионалната гимназия по икономика „Д-р Иван Богоров”, призовават съграждани и сънародници да гласуват и подкрепят българския финалист. Любовта към  природата и нейното опазване запалва у тях учителката им по биология Стойна Илиева. А историята тръгва от ливанския кедър, който вече 12-та година се отглежда в двора на училището...

- Ние бяхме участници в инициативата, която се провежда тук в България за Дърво на годината. Нашите ученици се включиха в номинациите, като номинираха дърво, което расте в двора на Професионалната гимназия по икономика "Д-р Иван Богоров". това е един ливански кедър. Той е засаден от наши ученици преди 12 години по един проект за озеленяване на училищния двор. Доста випуски се грижиха за него.

- Какъв е ангажимента на сегашните осмокласници към това дърво?

- Не са чак толкова големи грижите. Но това, че те са привързани към дървото, че са проучили историята му и това, че са се поинтересували какво е това дърво, от какъв вид е, къде се среща - това е ангажиращо.

- Вие ли сте човека, който е двигател на всичко това във вашето училище?

- И моите колеги.

- Сега от Вас тръгва и инициативата да подкрепим българската номинация в конкурса "Европейско дърво на годината 2018".

- Да, дървото не е варненско, но пък ние го подкрепяме. Дървото е българско.

- Сега във време, в което във Варна се правят толкова много ремонти по улиците, разширяват се булеварди и се отнема от зелените площи, говорите ли си с вашите ученици за опазването на  зеленото в града?

- Да. Сега искаме да се включим в един проект за бъдещото развитие на Варна. Или казана по друг начин - за градовете на бъдещето. за това как може да се появят така наречените светещи дървета, с които да се пести електрическа енергия. Учениците търсят идеи.като например за това как може геотермалните води във Варна да бъдат използвани. Дори на покрива на училището /сградата на ПГИ  "Д-р Иван Богоров"/ има инсталирани слънчеви панели, които се използват за учебни цели. Аз поне не зная да има друго училище във Варна, което да има такива соларни панели.







Българската номинация на трите величествени секвои в Кюстендилско, които са номинирани в конкурса „Европейско дърво на годината 2018”, могат да бъдат подкрепени на страницата на конкурса: www.treeoftheyear.org

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, за поддръжка морската столица има едва десетина милиона

Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..

обновено на 10.05.25 в 16:03

Тодор Балабанов: Липсата на гласуваните от ОбС 50 милиона лв. за лечебните заведения на Варна са основание бюджетът да бъде върнат

Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..

публикувано на 10.05.25 в 15:44
Николай Мирев, създател на подкаста

Николай Мирев предизвиква варненци на 10 май: Ще споря с всеки на всякаква тема

Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание.  "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..

обновено на 09.05.25 в 22:07

The Center с нов танцово-театрален спектакъл "АМОК"

(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография). 

публикувано на 09.05.25 в 07:30

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 08.05.25 в 07:00