Знаете ли какво е Право на информирано съгласие? Повечето от вас, ще си кажат, да! Но, оказва се, когато се наложи да подпишем документи, свързани с това ни право, не сме наясно с доста неща. По темата разговаряме с адвокат Олга Томова-Куцарова, която практикува медицинско право и е председател на НПО - Сдружение за равни права в здравеопазването:
- Всеки един човек, потенциален пациент, когато постъпи в конкретно болнично заведение подписва документи. Това е един от най-често срещаните проблеми - подписват се един куп документи, както се казва, които не чете. Там подробно са изложени неговите права, респективно и задължения. Подписвайки въпросното информирано съгласие той се съгласява с конкретни манипулации и неща, които могат да се случат в хипотезата на неговото лечение. Възникват понякога проблеми между пациента и лечебното заведение, съответния лекар и не знаейки правата и задълженията си, той не може да ги упражни достатъчно добре.
Как да се осведомим за правата си, какво бихте ни посъветвали?
- Най-малкото в интернет може да се осведомим, защото информацията там е достъпна по всяко време. Като напишем "права на пациента", в търсачката излизат на достъпен език изложени.
С какви по-интересни казуси на пациенти сте се сблъсквали във Вашата практика?
- Казусите са много и различни. Като започнем от въпрос "Какви са правата ми да се явя на ТЕЛК?", до питане "Мога ли да продам органите си на друг човек по легален начин?". Вторият казус е фрапантен и няма разрешение, защото по закон продажбата на органи е забранена. Да не забравяме, че в обхвата на нашата помощ са не само пациенти (бел. авт. в обхвата на медицинското право влизат не само пациентите, но и лекарите, и медицинския персонал).
Като представител на едно от тези сдружения, които са в помощ на пациентите, може ли да кажете, че в повечето случаи помагате при разрешаването на даден казус?
- Абсолютно, да! Аз държа обратна връзка с хората, които ме търсят, не само мен, но и мои колеги. Ако даден казус не е в компетенцията на нашето сдружение, ние насочваме хората към други организации, които са специализирани в конкретната област на дадения казус.
18 април е Европейски ден за защита правата на пациента.
В страните-членки на ЕС 14-т са основните права на пациента.
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...