"Гласът на църквата беше чут за конфесионално обучение на християнство", каза за Радио Варна Варненският и Великопреславски митрополит Йоан.
Преди дни МОН съобщи за нова програма, която дава възможност в училище да се изучава религия неконфесионално. Дори и това да стане официално, ролята на митрополията за подпомагане изучаване на християнството ще бъде важна, защото е трудно да се сформира пълен норматив от часове на богословите в училище.
Все повече деца се включват в неделните училища във Варна, проблем има за Добрич, разказа митрополит Йоан. 10 са новите свещеници, които са влезли в храмовете след като той стана Варненски и Великопреславски митрополит. Според него е много важна отговорността на кръстниците, които трябва да носят духовната отговорност за младенците.
Интервю на Габриела Гаврилова :
Важно е да познаваме учението на Христос и правилно да изградим нашата вяра.
Какво се случва с въвеждането на религия в училище?
В момента обучението по религиозно образование е под формата на СИП и ЗИП. Светият Синод настоява за редовен предмет. За нас е важно предстоящото одобрение на конфесионалната програма за предмета религия православие.
Слава Богу, че беше чут гласа на църквата за конфесионално обучение. То ще позволи спокойно и дълбоко запознаване с вярата и доктрината на православието, което е прекрасно. Трябва да има още едно събиране, за да се реши дали програмата се приема и тогава ще се пристъпи към разработване на помагала.
От кой клас ще има такова обучение?
Програмата е разработена от 1 до 12 клас. Най-много са групите от първи до четвърти, по-малко са до седми клас и няма в горна степен.
Програмата беше разработена от сериозен научен екип от богослови. Рецензията направи деканът на Богословския факултет на СУ„Св. Климент Охридски” проф. Александър Омарчевски.
Мисля, че програмата е балансирана.
Има ли достатъчно богослови във Варна, които да влязат в клас?
Имаме. Но трябва да имаме съгласието на директорите и след това да си направят норматив от часове....Митрополията трябва да помага, няма начин...
Във Варна сякаш се увеличава броя на неделните училища?
Това сме го дали като цел – всеки храм да има неделно училище. Не само за малките. Много зависи от нашето свещеници. Ако има свестни председатели, добра вътрешна организация и желание за работа, има винаги успех.
Колко свещеници вече влязоха в църквата?
Аз съм ръкоположил 10 човека. Заварих трима като дякони. Не мога да кажа, че има много кандидати. Сега се подготвят още двама.
Тази подготовка за приемане на духовен сан трябва да бъде и осмислена. Хората да са подготвени. Това не е нещо, с което човек трябва да се заеме, ако вече не харесва предишното.
Имаме крещяща нужда от свещеници, това е абсолютен факт. Важна е числеността, но е много важна сърдечната вяра и подготовка. Всеки не може да бъде духовник, трябва да може да си понесе кръста и да работи с желание с хората.
Още за новия начин на преподаване на християнство и отговорността на свещениците - от интервюто с Варненския и Великопреславски митрополит Йоан:За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..
Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..
В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%. Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..