Различни инициативи привличат варненци и гостите на града в "Нощта на музеите и галериите".
Музеите отвориха врати, за да покажат ценни колекции, голяма част от които рядко се посещават. Много семейства с малки деца избраха почивния ден, за да запознаят младите с историята на Варна и България. И без да се познават предварително, в обиколка на сбирки, някои положиха началото на приятелство. Още повече, когато е свързано с нещо хубаво. като пътуването в двуетажния автобус, който преминавайки близо до неокастрените клони на дърветата, сякаш те удря в лицето, а крясъците на малчуганите са по-силни от музиката.
Богатите зали на Археологическия музей и най-старото злато на света, както и най-новите находки от тази епоха, грабват вниманието на хората. А там има какво да се научи, включително и в залата с икони...
Музеят на Възраждането привлича с реконструкцията на класна стая от преди Освобождението, когато начинаещите са писали първо върху пясък. Любопитно е и какви награди са получавали отличниците и тези, които не са спазвали дисциплината. Интерес привлича и сабята, която и стреля.
Колекция от различни носии и предмети на бита спират посетителите край витрините на Етнографския музей. Има ютии, затопляни с въглища, плетени кошери, детски люлки...
Най-много посетители традиционно привлича Военноморският музей. Той често отваря врати за безплатни посещения, но и този път хората се наредиха на опашка, за да разгледат залите и да влязат в "Дръзки". На различни езици общуваха посетители и членовете на дружеството за възстановки, които показват униформи и оръжие от различни периоди на българската армия. А за любопитните има и специалисти по морските възли, които не само показват как се правят, но и разказват тяхната история.
Заради разположението в парка, музеят на Владислав Варненчик и този път бе предпочетен от млади семейства с деца и дори такива, които са още в колички. Но и много възрастни хора се възползваха от възможността да си припомнят героичното минало.
Уредниците в музеите обаче споделиха, че повечето от гостите идват само заради печатите в специалните карти, които им дават право на участие при разпределяне на наградите от инициативата "Нощ на музеите и галериите".
Хората с отношение към историята обаче не се притесниха и от дъжда, който преваля , и продължиха. А музеите има какво да покажат. На повечето места има и допълнителни изненади. И много снимки, които ще напомнят за емоцията на този 19 май.
Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..
С общоградско поклонение и възпоменателна церемония във Варна днес бяха отбелязани 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. За първи път традиционният ритуал се проведе на 18 февруари. Пред паметника на Левски в Алеята на Възраждането в Морската градина бяха положени венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва...
Режисьорката Мая Вапцарова - автор на няколко книги и племенница на поета Никола Вапцаров, е починала, съобщиха нейни близки. Тя е автор на игралните филми "Лъжовни истории" и "Мярка за неотклонение", както и на над 50 документални ленти. Мая Вапцарова беше член на Съвета за електронни медии и негов председател в периода 2009 - 2010 година. Ето..