Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Зайранов: "Мечтая хората да разбират музиката, която свиря."

| обновено на 28.05.18 в 11:16
Мартин Зайранов
Снимка: Личен архив

Варненският талант Мартин Зайранов ще продължи своето обучение по цигулка във Виена, преборвайки над 100 кандидати от цял свят. Момчето, което плени световната публика със своите виртуозни изпълнения, е възпитаник на НУИ „Добри Христов” и не скри радостта си от поредния личен успех.

19-годишният Мартин Зайранов бе ученик в класа по цигулка на Евгения Паскова в НУИ "Добри Христов" - Варна и студент в класа по цигулка на проф. д-р Марио Хосен в НБУ – София. Израснал е в семейство на музиканти и въпреки, че неговите родители не са искали да става музикант – съдбата е решила друго.

Заедно със своя по-малък брат Александър свирят на цигулка. Мартин  започва на 6 години. На 10 години дебютира като солист на Варненската филхармония. От 2012 г. е редовен участник и стипендиант в майсторския клас на проф. д-р Марио Хосен в Лятната международна музикална академия „Орфеус” – Виена, където взема активно участие в концертната програма. Изявява се като солист на много оркестри. Лауреат е на български и международни конкурси.Класиран е в световната листа на изявените цигулари.

През 2013 година братя Зайранови печелят  и награда Варна  за „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка.

Зад постигнатото до тук стои много труди и малко ...инат.

Какво означава за теб бъдещото обучение по цигулка във Виена?

- Това е една много радостна новина, защото всички бяхме притеснени дали все пак ще се получи. От 2 октомври започва учебната година. Ще съм при един много добър руски преподавател - проф.Антон Сороков, който е концертмайстор във Виенския симфоничен оркестър и професор по цигулка във Виенския музикален университет и е много добър цигулар.

На твоята възраст имаш световно признание и бележиш поредица от успехи, като този на конкурса миналата година в Германия /бел.авт. - конкурс „Анри Марто“ в Лихтенберг/ .

Снимка- Там получих цигулката, на която свиря сега - "Маджини", копие на цигулката на един френско-немски цигулар. Тя е един много хубав инструмент с много богат тембър, на който се свири много лесно и ще използвам в рамките на три години.

Имаш ли специално отношение към цигулката?

- Тя - цигулката, е като отделен човек, с който си общуваме всеки ден. Естествено, че имам специално отношение.

Как избра точно цигулката?

- Всички в нашия род са музиканти. Майка ми е виолистка, баща ми е бил цигулар, сега е диригент. Дядо ми е акордеонист, баба ми е била и тя виолистка. Обаче нас не са искали да ни правят музиканти, защото са знаели колко ежедневни усилия се изисква за това и постоянство. Но са ни записали за обща култура в една вокална група и там учителката по солфеж установила, че имаме перфектен слух, т.е. можем да познаваме музикалните тонове. Тогава са решили, че все пак ще  е жалко, ако не ни запишат.

Трудно ли е?

- Да, но е много приятно.

Кои са най-големите ти конкуренти?

- Азиатците. Те свирят по много часове и са много прецизни.

Каква музика слушаш в свободното време?

- Хеви метъл, от време на време рап и класическа музика. Всякаква с изключение на поп-фолк.

За какво мечтаеш?

- Да свиря по световните сцени. Хората да ме познават и да са щастливи от това, което правя. Просто да разбират музиката, която свиря.

Целият разговор с Мартин Зайранов можете да чуете в звуковия файл:

Мартин Зайранов


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40