Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Зайранов: "Мечтая хората да разбират музиката, която свиря."

| обновено на 28.05.18 в 11:16
Мартин Зайранов
Снимка: Личен архив

Варненският талант Мартин Зайранов ще продължи своето обучение по цигулка във Виена, преборвайки над 100 кандидати от цял свят. Момчето, което плени световната публика със своите виртуозни изпълнения, е възпитаник на НУИ „Добри Христов” и не скри радостта си от поредния личен успех.

19-годишният Мартин Зайранов бе ученик в класа по цигулка на Евгения Паскова в НУИ "Добри Христов" - Варна и студент в класа по цигулка на проф. д-р Марио Хосен в НБУ – София. Израснал е в семейство на музиканти и въпреки, че неговите родители не са искали да става музикант – съдбата е решила друго.

Заедно със своя по-малък брат Александър свирят на цигулка. Мартин  започва на 6 години. На 10 години дебютира като солист на Варненската филхармония. От 2012 г. е редовен участник и стипендиант в майсторския клас на проф. д-р Марио Хосен в Лятната международна музикална академия „Орфеус” – Виена, където взема активно участие в концертната програма. Изявява се като солист на много оркестри. Лауреат е на български и международни конкурси.Класиран е в световната листа на изявените цигулари.

През 2013 година братя Зайранови печелят  и награда Варна  за „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка.

Зад постигнатото до тук стои много труди и малко ...инат.

Какво означава за теб бъдещото обучение по цигулка във Виена?

- Това е една много радостна новина, защото всички бяхме притеснени дали все пак ще се получи. От 2 октомври започва учебната година. Ще съм при един много добър руски преподавател - проф.Антон Сороков, който е концертмайстор във Виенския симфоничен оркестър и професор по цигулка във Виенския музикален университет и е много добър цигулар.

На твоята възраст имаш световно признание и бележиш поредица от успехи, като този на конкурса миналата година в Германия /бел.авт. - конкурс „Анри Марто“ в Лихтенберг/ .

Снимка- Там получих цигулката, на която свиря сега - "Маджини", копие на цигулката на един френско-немски цигулар. Тя е един много хубав инструмент с много богат тембър, на който се свири много лесно и ще използвам в рамките на три години.

Имаш ли специално отношение към цигулката?

- Тя - цигулката, е като отделен човек, с който си общуваме всеки ден. Естествено, че имам специално отношение.

Как избра точно цигулката?

- Всички в нашия род са музиканти. Майка ми е виолистка, баща ми е бил цигулар, сега е диригент. Дядо ми е акордеонист, баба ми е била и тя виолистка. Обаче нас не са искали да ни правят музиканти, защото са знаели колко ежедневни усилия се изисква за това и постоянство. Но са ни записали за обща култура в една вокална група и там учителката по солфеж установила, че имаме перфектен слух, т.е. можем да познаваме музикалните тонове. Тогава са решили, че все пак ще  е жалко, ако не ни запишат.

Трудно ли е?

- Да, но е много приятно.

Кои са най-големите ти конкуренти?

- Азиатците. Те свирят по много часове и са много прецизни.

Каква музика слушаш в свободното време?

- Хеви метъл, от време на време рап и класическа музика. Всякаква с изключение на поп-фолк.

За какво мечтаеш?

- Да свиря по световните сцени. Хората да ме познават и да са щастливи от това, което правя. Просто да разбират музиката, която свиря.

Целият разговор с Мартин Зайранов можете да чуете в звуковия файл:

Мартин Зайранов


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илиян Илиев: Участниците в "Лист по лист" спасиха 88 хиляди дървета за 25 години

От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране.  В 25-годишната история на инициативата  с мото "Предавай и спасявай!"  са работили повече от 50 доброволци от 8 държави.  "За четвърт..

публикувано на 20.05.25 в 14:58

Десислава Мусинска от ВВМУ е победителят в националния конкурс "FameLab"

Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН.  Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..

публикувано на 20.05.25 в 08:15

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 19.05.25 в 08:15

Братя Ванкови: Виното на Североизтока е като добре облечен господин - бяло, свежо, с елегантни танини и умерен алкохол

Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..

публикувано на 18.05.25 в 12:13
Иван Радев

Иван Радев, АЕЖ: Силата на БНР е в регионалната мрежа

Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..

публикувано на 17.05.25 в 13:44

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05