В Добрич бяха наградени победителите в регионалната изложба от шестото издание на Националния конкурс „Алианц България“ за живопис, скулптура и графика. Конкурсът се провежда под патронажа на Министерството на културата. В експозицията, подредена в Художествената галерия, са представени над 90 творби на 58 автори от областите Добрич, Варна и Силистра.. Победителите в отделните категории са определени от жури в състав: проф. Ангел Станев от катедра „Скулптура“ в Националната художествена академия, проф. Ивайло Мирчев, Онник Каранфилян – художник, и Пламена Рачева, изкуствовед, съобщиха от галерията. Първо място в категория „Живопис“ спечели Николай Петров с творбата „Това, че куца, не означава, че не може да лети“. Номинирани за последния кръг в София са Милко Божков, Георги Демирев, Николай Тодоров, Константин Дончев, Таня Кулева, Стефка Георгиева, Пенка Димитрова, Светлана Косева, Маргарита Войнова, Недко Недков. Галина Станева грабна наградата за „Скулптура“ с пластиката си „В търсене на другия“, а номинирани са Альоша Кафеджийски, Пламен Аврамов, Дона Стоянова, Христо Христов, Стелиян Стелиянов, Илия Янков, Калоян Георгиев, Адриана Добрева. Христина Гаева бе отличена за „Графика“ с произведението си „Повдигната завеса“. В тази категория номинирани за финален кръг са Пламен Аврамов, Димитър Кулев, Божидар Тонев, Боян Янев. „Изключително щастливи сме, че чрез „Национален конкурс "Алианц България" за живопис, скулптура и графика” за поредна година сме част от популяризирането на българското изкуство и култура. Ще продължаваме да работим в полза на социално значими каузи, за да подкрепим колкото се може повече родни таланти и проекти“, каза Станьо Георгиев – генерален представител на "Алианц България" за Добрич. Изложбата може да бъде посетена до 6 юли.
Община Варна обявява конкурс за най-красива външна коледна украса. Победителите ще бъдат обявени на 5 декември и заедно с кмета Благомир Коцев ще участват в запалването на светлините на коледната елха на Никулден Надпреварата ще се проведе от 19 ноември до 5 декември 2024 г. в две категории: Външна украса на частен дом – еднофамилна къща или..
Как завърши 15-ият археологически сезон съвместно между Исторически музей – Балчик и СУ „Св. Климент Охридски“ Късноантичната и ранносредновековна крепост в кв. "Хоризонт" в Белия град ни разказва директорът на музея Радостина Енчева, която е и заместник научен ръководител заедно с ръководителите от Алма матер д-р Румяна Колева и д-р Чавдар Кирилов...
Струнен концерт от събитийния календар на Общоарменския благотворителен Парекордзаган - Варна AGBU "Parekordzagan" - Varna за 2024 година ще очарова публиката във Варна в Градската художествена галерия. В морската столица пристигат виртуозите на древните инструменти канон и уд - Етери Ховханисян и Хайг Язджиян. Мелодичност, мистичност и наслада за..
Центърът по изкуствата "РеБонкърс" във Варна ще бъде ремонтиран с финансиране от Американското посолство в България. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Гравитация нула" Ралица Герасимова. Ремонтът на пространството има за цел да го адаптира за сценични и музикални изкуства. Във Варна няма пространства за малкоформатни съвременни сценични..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна изложба на фотографите Олександър Барон (Украйна) и Румен Сарандев (България), която представя общо 40 фотоса. Откриването на експозицията е от 18.30 часа днес в Арт салона на Радио Варна. Една част от снимките показват Украйна и украинците през погледа на Олександър Барон...
Историческият албум "Варна в Голямата война" ще бъде представен от 17.30 часа на 22 ноември, петък, в Музея за нова история на Варна. Негови автори са историците Симеон Кулиш и Траян Димитров. Кулиш е учител по история и научен секретар на Тракийския научен институт, филиал Варна, а Траян Димитров - завеждащ отдел "Нова история" в Регионалния..
Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ проследява чрез подбрана колекция от лични вещи, скулптури, литографии, картини и географски карти връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север от Дунава след войната от 1806–1812 г. между Русия и..