Това прави младата варненка Алина Георгиева. Тя завършва "Интериорен дизайн " във ВСУ, в момента работи като графичен дизайнер, но предпочита да твори далеч от компютъра. Това й позволява традиционна източна техника кири-е на изрязване на хартия. Този вид изкуство възниква в Китай преди повече от 1400 години и се развива в Япония, където намира приложение при изработката на кимона. В буквален превод означава "изрязана картина". На български език още няма дума за него, но то все повече се разпространява. Всяка картина е единствена и неповторима, защото не използвам шаблони, разказва Алина Георгиева. Интервю на Габриела Гаврилова:
Цял живот рисувам и изрязвам, но тогава изрязвах с ножичка, правих рисунки...
Сега със скалпел?
Да. Специален.
Как се запознахте с тази нова техника? Всъщност - тя е нова за България, иначе има хилядолетна история.
Преглеждах снимки в интернет и попаднах на изображения пейпър кът. Те не бяха много сложни, а аз исках да направя нещо ново и авторско. След това намерих едни много красиви картини. Знаех, че не мога да си ги купя и затова направих свои....След това реших, че ще правя това. Искам постоянно да подобрявам техниката си...
Какво представлява тя?
Първо се рисува картината, след това се изрязва. Прави се от един лист хартия. Един миг невнимание и започваш отначало...
Не може да се възстанови например с помощта на тиксо?
Не!
Значи помага за подобряване на концентрацията?
Да! Трябва голямо търпение, концентрация и любов към това, което правиш!
Вие сте завършили за интериорен дизайн. Работите ли вече?
В момента съм графичен дизайнер. Работя основно с чуждестранни клиенти. Но искам да правя картини и това много ми харесва. Искам да се развивам и да видя докъде мога да стигна. Преди 6 месеца минах през галерия "Ларго", там много ми хареса и си пожелах да имам своя изложба там. Е, случи се, и много се радвам. Откриването е тази вечер. Това е първата ми изложба, която ще бъде заедно с още няколко творци от страната...
Вече имам покана за изложба във Франция следващата година.... Още за това как се прави изрязвана картина и какви са мечтите на едно младо момиче? - отговор в интервюто с Алина Георгиева:
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...