Найлоновите торбички са навсякъде около нас, за да улеснят евтино и практично ежедневието ни. Днес последствията от употребата им са толкова трагични за околната среда, че 3 юли е един от дните, в които екологични организации призовават да се замислим всеки път, когато в магазина ни попитат: „Желаете ли торбичка?“
Ето някои факти за найлоновите торбички, които организацията „Plastic bag free day“, припомнят на днешния ден:
Една найлонова торбичка се ползва средно 25 минути.
В зависимост от материала на всяка една найлонова торбичка й отнема между 100 и 500 години да се разгради в естествена среда. Която не е природата.
В минутата, докато четете това, 1 000 000 торбички влизат в употреба.
3 400 000 торбички се произвеждат всяка година. Това е теглото на поне 2 000 000 автомобила.
Лекотата на полиетиленовите торбички позволява разпространението им надалеч, огромно количество отиват в световните морета и океани, където причиняват смъртта на над 100 000 морски животни годишно.Специалистите призовават да се освободим от пластмасата в ежедневието ни. Защо и как разкзва ръководителят на Greenpeace – България Деница Петрова:
Всяка година умират на 1 000 000 морски птици, заради погълната пластмаса, която объркват с храна, по данни на еколозите. При изследвания на морската вода във всеки литър отношението на планктона и пластмасата е 1 към 6 в полза на пластмасата. Всички тези ужасяващи статистики не са само цифри, а показват реален проблем, който всеки от нас може да предотврати, като спре използването на пластмаса за еднократна употреба и използва платнени торби, вместо найлонови.
Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..
Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..
Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..