Така ни канят да се разходим в село Баново, община Суворово. И ние ще го направим - неделя след новините в 8 в ефира на Радио Варна.
Посреща ни приятен ветрец, за когото местните разказват, че духа постоянно и затова въздухът е чист и няма така характерната за Варна влага. В Баново няма трафик и мръсен въздух. Всички са спокойни и не бързат, с тези думи "Добре дошли" ни казват местните хора.
Баново е едно от десетките села, основани от преселници от балканските селища Еркеч и Голица. Преди Освобождението е било турски чифлик на Сюн бей. Преди близо 2 века в района отсядат българи, тръгнали да се изселват в Русия след похода на Дибич Задбалкански в Източна България през 1828 - 1829 година. С оттеглянето на руската армия на север тръгват кервани българи, решили да търсят нов дом в свободна земя. Но пътят бил дълъг. В каруците пътували само най-малките деца, бременните жени и възрастни хора, разказва в книгата за Баново писателят и журналист Борис Войнов. Краката на воловете, които били в пряговете, се изранили и трябвало и на тях да направят цървули. Било студено, мокро и много, много трудно... Затова част от предците ни, тръгнали за руските земи, останали на Франгенското плато. Така се създали няколко села в този край. Селището е включено в картата на Феликс Каниц, който няколко пъти обикаля този край и изработва карта на българските земи, въз основа на която се водят сраженията от Руско- турската война 1877 -1878 година. След освобождението българите се настанили и в чифлика на Сюн бей, но селището запазва това име. С решение на правителството на Кимон Георгиев през 1934 година селото е преименувано на Баново.
Днес в района го наричат живо село заедно с Калиманци и Изгрев, за които ще ви разкажем в някои от следващите предавания на Радио Варна. Причината – за разлика от много български села, тук има млади хора и все повече семейства се заселват.
Баново е само на 20 километра от Варна и на 15 километра от летище Варна. Красива и почти девствена природа. При ясно време се вижда Варна, Варненското езеро и местността „Побити камъни“. Красива е и местността Батаклията, където има водопад. В района има и много чешми и извори.
Оказва се обаче, че не всичко, което е написано в интернет за селото, е истина, защото животът е динамичен. За да бъдат актуални, местните хора показват възможностите за туризъм на табло пред кметството. Разходката ще направим заедно с компютърния специалист Пламен Колев.
Спокойно място, където хората не заключват дворовете си, както прави семейството на Детелина Стоянова. В градината има люлка за внучката, която всеки ден пътувала до Варна за детска ясла и след това - градина. Бизнесът им е свързан с орехи, защото се оказва, че географските условия са много подходящи за отглеждане на ядки.
Това са добрите страни на настоящето в Баново.
Имат и някои проблеми. Като например липсата на обществен транспорт. Два пъти в седмицата през лятото община Суворово финансира автобуси до Варна, иначе хората разчитат на личните си автомобили. Затова и много от местните хора питат какъв е статутът на селището- вилна зона или село. Няма лекар, аптека, няма дори и пенсионерски клуб, за което настояват местните жители. В очакване са да се ремонтира читалището, което е построено съвсем скоро, но по тавана има видими следи от протеклия покрив, дори едно от осветителните тела е премахнато заради риск.
В Баново се гордеят с църквата, която построители с помощта на дарители преди няколко години, а теренът бил осигурен от общинската администрация. Нещо повече – от няколко месеца храмът е отворен в неделя и няма кражби. Поставили са свещички и миряните оставят пари за тези, които вземат.
На входовете на селото ни посреща много красива табела. Всъщност, самата табела е традиционна, но до нея е подпрян велосипед с няколко кашпи и много, много цветя, инициативата е на кметския наместник на селото Живка Шипочка и нейна приятелка, която работи в Италия и строи къща в селото. Самата кметица всеки ден полива цветята, защото мястото е огрято от слънце.
На днешния ден се навършват 125 години от кончината на Капитан Петко Войвода. Паметта на великия българин беше почетена във Варна с общоградско поклонение и заупокойна молитва отслужена от свещеници на Варненска и Великопреславска света митрополия. Събитието се състоя на Централните градски гробища, където се намират тленните..
Властите предупредиха за опасно предизвикателство сред тийнейджърите в "ТикТок" с общодостъпно лекарство - да приемат парацетамол в големи дози. Употребата на лекарствени продукти, включително и такива без рецепта, трябва да бъде само при определени показания и наличие на симптоми, посочват Здравното министерство и Изпълнителната агенция по..
Фондация „Майки за донорството“ набира средства в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Д-р Борислав Станчев от дирекция „Превенции“ към Община Варна за опасността от електронните цигари и вейпове. Ще ви срещнем с Мира Димитрова и Боян Велев - двама млади и талантливи комуникатори на науката, съоснователи на платформата "Площад..
Учителското съсловие с готовност за протест, ако в бюджета за 2025 година не бъде заложено увеличението на заплатите им. Павлин Косев - председател на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите, за исканата намалена ставка на ДДС за хотели и ресторанти. Какви са изводите за безопасността на варненци и възможностите за..
Има ли ефект на снежната топка при избора на разкрасителни процедури и операции? К акви са регулациите и важат ли и за немедицинските лица , които правят естетични корекции? Коментираме с д-р Даниел Янков – дерматолог в клиниката по пластична хирургия към ВМА–Варна, в 8.40 часа. И още на тема здраве: В сезона на грипа и вирусите препоръката на..
Онлайн петиция след тежък инцидент със загинал пешеходец във „Виница“ набира подкрепа – искането е за забрана на преминаването на тежкотоварна и извънгабаритна техника в квартала. Сава Коев – ръководител на големия „ВиК“-проект във Варна, ще коментира контрола върху изпълнението. Тема с продължение: заместник-кметът Илия Коев с позиция на..