Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Баново

Така ни канят да се разходим в село Баново, община Суворово. И ние ще го направим - неделя след новините в 8 в ефира на Радио Варна.

Посреща ни приятен ветрец, за когото местните разказват, че духа постоянно и затова въздухът е чист и няма така характерната за Варна влага. В Баново няма трафик и  мръсен въздух. Всички са спокойни и не бързат,  с тези думи "Добре дошли" ни казват местните хора.

Баново е едно от десетките села, основани от преселници от балканските селища Еркеч и Голица. Преди Освобождението е било турски чифлик на Сюн бей. Преди близо 2 века в района отсядат българи, тръгнали да се изселват в Русия след похода на Дибич Задбалкански в Източна България през 1828 - 1829 година. С оттеглянето на руската армия на север тръгват кервани българи, решили да търсят нов дом в свободна земя. Но пътят бил дълъг. В каруците пътували само най-малките деца, бременните жени и възрастни хора, разказва в книгата за Баново писателят и журналист Борис Войнов. Краката на воловете, които били в пряговете, се изранили и трябвало и на тях да направят цървули. Било студено, мокро и много, много трудно... Затова част от предците ни, тръгнали за руските земи, останали на Франгенското плато. Така се създали няколко села в този край.  Селището е включено в картата на Феликс Каниц, който няколко пъти обикаля този край и изработва карта на българските земи, въз основа на която се водят сраженията от Руско- турската война 1877 -1878 година. След освобождението българите се настанили и в чифлика на Сюн бей, но селището запазва това име. С решение на правителството на Кимон Георгиев през 1934 година селото е преименувано на Баново.

Днес в  района го наричат живо село заедно с  Калиманци и Изгрев, за които ще ви разкажем в някои от следващите предавания на Радио Варна. Причината – за разлика от много български села, тук има млади хора и все повече семейства се заселват.

Баново е  само на  20 километра от Варна  и на 15 километра от летище Варна. Красива и почти девствена природа. При ясно време се вижда Варна, Варненското езеро и местността „Побити камъни“. Красива е и местността Батаклията, където има  водопад. В района има и много чешми и извори.

Оказва се обаче, че не всичко, което е написано в интернет за селото, е истина, защото животът е динамичен. За да бъдат актуални, местните хора показват възможностите за туризъм на табло пред кметството. Разходката ще направим заедно с  компютърния специалист Пламен Колев.

Спокойно място, където хората не заключват дворовете си, както прави семейството на Детелина Стоянова. В градината има люлка за внучката, която всеки ден пътувала до Варна за детска ясла и след това - градина. Бизнесът им е свързан с орехи, защото се оказва, че географските условия са много подходящи за отглеждане на ядки.

Това са добрите страни на настоящето в Баново.

Имат и някои проблеми. Като например липсата на обществен транспорт. Два пъти в седмицата през лятото община Суворово финансира автобуси до Варна, иначе хората разчитат на личните си автомобили. Затова и много от местните хора питат какъв е статутът на селището- вилна зона или село.  Няма лекар, аптека, няма дори и пенсионерски клуб, за което настояват местните жители. В очакване са да се ремонтира читалището, което е построено съвсем скоро, но по тавана има видими следи от протеклия покрив, дори едно от осветителните тела е премахнато заради риск.

В Баново се гордеят с църквата, която построители с помощта на дарители преди няколко години, а теренът бил осигурен от общинската администрация. Нещо повече – от няколко месеца храмът е отворен в неделя и няма кражби. Поставили са свещички и миряните оставят пари за тези, които вземат.


Снимка 


На входовете на селото ни посреща  много красива табела. Всъщност, самата табела е традиционна, но до нея е подпрян  велосипед с няколко кашпи и много, много цветя, инициативата е на кметския наместник на селото Живка Шипочка и нейна приятелка, която работи в Италия и строи къща в селото. Самата кметица всеки ден полива цветята, защото мястото  е огрято от слънце.

Животът в Баново пред Габриела Гаврилова разказаха част от неговите жители :


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..

публикувано на 17.02.25 в 14:25
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45