Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в "Европейското" село Калиманци

| обновено на 21.07.18 в 18:58
13
Снимка: Радио Варна

Калиманци е едно от така наречените живи села около Варна. Причината – близост до  големия град, красива природа и чист въздух. Затова и цените на парцелите са високи, но въпреки това  няма имоти, които да се продават – нито общински, нито частни. Преди време селото избрали много чужденци, но след Брекзита част от тях се върнали. Техните къщи купили млади български семейства и в момента селото е от "най-младите" в региона.  Няма безработица, защото освен работата във Варна, в селото има също какво да се прави. Скоро предстои да бъде отворен завод, който да наеме още работници.

През тази година има родени бебета, има и много сватби, както и построена с помощта на дарители детска площадка.

В последните години Калиманци е предпочитано от много чужденци и в селото се шегуват, че е европейско. Английският се говори почти колкото българския език.

В селото живеят десетина семейства от острова, включително две индийски семейства, които обаче са от Лондон. От Шотландия идва семейството на Робърт Бенет,  което живее целогодишно в Калиманци, а сега тук са децата, внуците и дори правнуците.

В чужбина са работили и много българи, които обаче са се върнали, защото носталгията по родния дом е по-силна от силата на парите. Това се случва в живота на Дария Атанасова, която разказа, че е учила в Оксфорд, работила е 7 години . Сега предпочита да бъде хигиенист в кметството, но да се грижи за своето семейство и своята градинка в Калиманци.


Селото е създадено от наследници на Еркеч и Голица, които по време на поредната Руско-турска война през 1828- 29 година показвали пътя на руските войски и затова след изтеглянето на генерал Иван Дибич Забалкански тръгват заедно с тях на север. Част от тях се спрели на Франгенското плато.

Сегашното име селото получава през 1934 година. Наречено е на името на селото в Македония, където по време на Междусъюзническата война през 1913 година се води голямата Калиманска битка. Едно от най-големите сражения, в което обаче няма взети пленници.

Село Калиманци, намиращо се на югозапад от Царево село (днес Делчево) има решаващо значение за спасението на България в Междусъюзническата война през 1913г. Операцията се разиграва на широк фронт от 4 до 11 юли 1913г.
Гърция, Сърбия и Черно гора се надяват да обединят армиите си и да превземат София, с което България да бъде унищожена. Сръбско-черногорските войски трябва да настъпват от запад, а гръцките войски от юг, по долината на р. Струма.

Особено жесток е боят за кота 1152, известна още като Баню чука, защитавана от обезкървената 2-ра бригада от 4-та Преславска дивизия, командвана от полковник Перикъл Енчев, родом от Тулча, Северна Добруджа в състав 8-и Приморски и 31-ви Варненски полк. Кота 1152 е доминираща над Калиманското плато. Именно този участък прегражда пътя на противника по направлението Царево село - Горна Джумая, където сръбското командване замисля да се съедини с гръцките дивизии. Затова именно тук натискът е много силен. Сърби и черногорци атакуват с големи маси и силна артилерия.

12 000 души настъпват смело без оглед на жертвите. Разчитат на численото си превъзходство и на своята стара бойна слава, според която те не са губили никога нито едно сражение. Но подценяват българите.
Малобройните български защитниците на кота 1152 са се укрепили здраво в окопите си. Изчакват спокойно доближаването на огромната пехотна маса. Обстрелват я и й причиняват загуби.

След това е дадена заповед за  контраатака ''На нож''. Тръгва  целият 31-ви пехотен Варненски полк, подкрепен от 2 дружини от 8-и Приморски и 21-ви пехотен Средногорски полк. Започва жестока битка. В последвалата ужасна ръкопашна схватка, включваща и страховит щиков сблъсък под проливен дъжд, черногорците не издържат и се разбягват.

Българският остър ''нож'' отново побеждава.  Въпреки численото си превъзходство - поне 9 батальона (от които един или два сръбски),  черногорците не успяват да преодолеят отбраната на 6 български дружини с далеч непълен личен състав.

При бягството им много черногорци се удавят в мътните води на придошлата от валежите река Брегалница. Останалите са доизбити от българските ножове.  Черногорската дивизия понася жесток удар и фактически прекратява съществуването си.


В памет на героизма на българите при македонското село Калиманци две села в България днес носят това име, припомни кметът на варненското село Красимира Янева. Нея и част от жителите на селото ще чуете в неделя след новините в 8 часа.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#796 ТОП 20 (07.02-14.02.2025)

публикувано на 07.02.25 в 19:33

НА СВЕТЛО на 7 февруари с Ваня Славова

На днешния ден се навършват 125 години от кончината на Капитан Петко Войвода.  Паметта на великия българин беше почетена във Варна с общоградско поклонение и заупокойна молитва отслужена от свещеници на Варненска и Великопреславска света митрополия.  Събитието се състоя на Централните градски гробища, където се намират тленните..

публикувано на 07.02.25 в 13:07

НОВИЯТ ДЕН на 7 февруари с Мариела Димитрова

Властите предупредиха за опасно предизвикателство сред тийнейджърите в "ТикТок" с общодостъпно лекарство - да приемат парацетамол в големи дози. Употребата на лекарствени продукти, включително и такива без рецепта, трябва да бъде само при определени показания и наличие на симптоми, посочват Здравното министерство и Изпълнителната агенция по..

публикувано на 07.02.25 в 06:05
На варненския плаж

НА СВЕТЛО на 6 февруари с Валерия Василева

Фондация „Майки за донорството“ набира средства в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Д-р Борислав Станчев от дирекция „Превенции“ към Община Варна за опасността от електронните цигари и вейпове. Ще ви срещнем с Мира Димитрова и Боян Велев - двама млади и талантливи комуникатори на науката, съоснователи на платформата "Площад..

публикувано на 06.02.25 в 13:45
Варненскит залив

НА СВЕТЛО на 5 февруари с Валерия Василева

Учителското съсловие с готовност за протест, ако в бюджета за 2025 година не бъде заложено увеличението на заплатите им. Павлин Косев - председател на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите, за исканата намалена ставка на ДДС за хотели и ресторанти. Какви са изводите за безопасността на варненци и възможностите за..

публикувано на 05.02.25 в 13:45

НОВИЯТ ДЕН на 5 февруари с Мариела Димитрова

Има ли ефект на снежната топка при избора на разкрасителни процедури и операции? К акви са регулациите и важат ли и за немедицинските лица , които правят естетични корекции? Коментираме с д-р Даниел Янков – дерматолог в клиниката по пластична хирургия към ВМА–Варна, в 8.40 часа. И още на тема здраве: В сезона на грипа и вирусите препоръката на..

публикувано на 05.02.25 в 06:05

НА СВЕТЛО на 4 февруари с Валерия Василева

Онлайн петиция след тежък инцидент със загинал пешеходец във „Виница“ набира подкрепа – искането е за забрана на преминаването на тежкотоварна и извънгабаритна техника в квартала. Сава Коев – ръководител на големия „ВиК“-проект във Варна, ще коментира контрола върху изпълнението. Тема с продължение: заместник-кметът Илия Коев с позиция на..

публикувано на 04.02.25 в 13:45