Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО - да посрещнем изгрева в с. Изгрев

Тази неделя  предаването "На село" гостува в село Изгрев. Източно от селището е измерена най-високата надморска височина на Добруджа. Археологически находки показват, че в района е имало населено място още от римско време. Намерени са статуи на почитани римски божества, които може да видим в музея във Варна. Следи от стар римски път се открива и днес в обработваемите земи на изток от селото. 

За местните хора то посреща изгрева, макар че легендата за името е различна. В  кърджалийско време орди ограбвали мирното население и селата в Добруджа обезлюдявали. След поредните набези хайка турски разбойници замръква там, където е днешното село Изгрев. По онова време околността е покрита с гъсти широколистни гори. Определеният от разбойниците за нощна стража също заспива и се събужда, когато слънцето вече било изгряло. Изплашен, извикал на родния си език, "Ставай, слънцето изгря!". Оттогава разбойниците винаги си уговаряли среща на мястото, където слънцето било изгряло - Гюн-Доуду.

Всъщност, Изгрев е от онези села, които в началото на 19 век създали преселници от планинските села Еркеч и Голица. Мотивите за избор на мястото тогава били: гора, вода, плодородна почва и безопасност. Почти два века по-късно, за да бъде едно населено място проспериращо, се изисква: близост до големия град, удобен транспорт и чиста природата. И понеже отговаря на изискванията, днес селото е от така наречените живи села в района на Варна. Средната възраст на населението е 40 -50 години. Все повече млади семейства избират да живеят сред чистата природа.

 

Мястото не е случайно, разказва кметът на селото Даниела Янакиева. Но освен съхранената природата, много чешми и чист въздух, в Изгрев се радват и на много деца, и на детска площадка, и на редовен транспорт до Варна - поне 10 автобуса на ден.

Най-новата придобивка е голямо огледало на пътя срещу кметството, което позволява на шофьорите да виждат в завоя и да намаляват инцидентите.

В самото кметство продължават да попълват етнографската сбирка,  предметите за коята местните даряват с любов от това, което е останало от чеизите на бабите, разказва кметът Даниела Янакиева.

Местните жители са наследници на източно-православни българи от етнографската група ваяци. В последните години обаче там се заселват  все повече млади хора от Варна. Преди 6 години това прави семейството на Лидия Христова. И двамата със съпруга й Евгени са родени във Варна. Тя е на 40 години и е медицинска сестра. Пътува всеки ден до работното място в универститетска болница, но е щастлива, че е децата им играят и растат на чист въздух .
Във времето за почивка нейното семейство се грижи за чистотата и реда в църквата. С гордост показва новите корони за сватби, защото досега нямали такива, а тайнството се извършва често в храма. Църквата има собствени приходи от близо 480 дка земи.
Работят вече по изграждането на камбанария, реставрирали и част от иконите в олтара. Подготвят книга за 160-тата годишнина на църквата "Св.Петка".  Тя е  третата по големина църква в областта, построена със съдействието на чорбаджи Атанас Георгиев – същият, който помага за съграждането на първата българска църква във Варна.  Нейната история разказва журналистът и краевед Иван Миланов, автор на няколко книги. Неговият баща е столетникът дядо Милан, който дълго пазел родовата памет.  Той е и наследник на главния инициатор за строежа на църквата - Ханджи Дойчо Еньов, който водил и сметките по строителството, а написаното отразява специфичното наречие на тогавашното население на Изгрев.
Социалният живот в Изгрев е свързан с дейността на читалището, а местната кулинарна група има с какво да се похвали. Председателят Савка Атанасова с любов разказва за съхраняването на традициите и предаването им на младото поколение.

В предаването ще ви заведем до красивите градини с цветя в село Изгрев и добре подредените дворчета, където въпреки дъждовете няма никаква трева между лозите и доматите, ще разберем още колко струва един имот в селото и какво привлича хората към това място, въпреки високите цени.

Ще усетим аромата на билки и още много емоции - в неделя след новините в 8 часа.

Автор на предаването е Габриела Гаврилова :






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 7 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 7 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST). Разговор с Коста Коларов (екс-BLOODRUSH) за дебюта на ЦАР ПЛЪХ "Най-после тишина". Даниел Елисеев (UNTOLD STORIES) за първото издание на фестивала за прогресив музика "ProgVibe Balkans" (21 – 22 ноември, София). Албумът на АТЛАС "Кукла" за първи път..

публикувано на 07.07.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 6 юли

В „Алея Култура“ на 6 юли с Мартин Николов -   IV Международно триенале „Духът на акварела“ – разговор със Селма Тодорова, куратор на изложбата в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна и председател на Фондация „IWS Bulgaria“; -   „Q-Jazzfestival 2025“ (9 – 12 юли, Варна) – говори Дарин Сотиров от школа „Дедал“;..

публикувано на 06.07.25 в 11:25
Chart

#814 ТОП 20 (04.07-11.07.2025)

публикувано на 04.07.25 в 18:20

На 30 юни в "От другата страна" по Радио Варна

На 30 юни в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS). Разговор с Георги Хранов за новите проекти на MUDDY. Б.Т.Р. и АХАТ със съвместно турне – говори Атанас Пенев (Наско от Б.Т.Р.). Концертът и изложбата "Джулай се завръща у дома" (30 юни – 1 юли, Варна) – разговори с Светослава..

публикувано на 30.06.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 29 юни

В „Алея Култура“ на 29 юни с Мартин Николов -   „Джулай се завръща у дома“ – концерт и изложба за посрещането на Джулай Морнинг – говорят Светослава Георгиева, директор на дирекция "Култура и духовно развитие" в община Варна и Борис Касиков, главен експерт в дирекцията; -   „Анивенчър Комик Кон“ – разговор с Ани Иванова; -..

публикувано на 29.06.25 в 13:10
Chart

#813 ТОП 20 (27.06-04.07.2025)

публикувано на 27.06.25 в 18:37

48 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" - разказват спасителите на Варна

48 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" на Пристанище Варна, при който хората и градът са били застрашени, бяха отбелязани с възпоменателна церемония. Тя се проведе на паметната плоча на името на генерал-лейтенант Илия Дончев, в градинката до жп гарата във Варна (на снимката -  част от ветераните пожарникари, водолази, военни..

публикувано на 27.06.25 в 16:15