Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО - животът в и около Девня

| обновено на 02.09.18 в 08:11

На разстояние само 30 минути с кола от Варна, е разположен град Девня. Намира се в североизточния край на Девненската низина в подножието на южните склонове на Добруджанското плато, недалеч от Черно море. Реките Девня и Провадийска се вливат в близкото Белославско езеро. Тук извират карстови извори с общ дебит от 3700 литра в секунда. Те са около 30 на брой и са обединени в седем изворни групи. Всички извори са каптирани за водоснабдяване на промишлеността на Девня и Варна. Местните забележителности включват останки от древния римски Марцианопол, включително амфитеатър и Музей на мозайките, както и природната забележителност Побитите камъни. Пристигаме в Девня в понеделник, на 27 август, денят, в който се отбелязват 49 години откакто е обявен за град. Първата ни среща е с кмета на общината Свилен Шитов:





Много забележителности има в Девня и околностите, но едно от местата, които не трябва да пропускате е Музеят на мозайките. Това е уникално за България място, в което са изложени римски и ранновизантийски мозайки от античното селище Марцианопол. Музеят съдържа едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство, открити в България.  По-голяма част от тях са разположени на местата, на които са били открити. Музеят на мозайките в Девня е включен в списъка със 100 национални туристически обекти в България.

Следващата ни среща е с Ваня Захариева. Тя прекарва по-голямата си част от живота в чужбина, но днес е в Девня, за да направи всичко по силите си този град да стане по-добър и по-хубав за живеене.






Едно от културните средища в Девня е НЧ „Просвета”. Отиваме там без уговорка, с надеждата да намерим приятни събеседници...И ги намираме - две дами, които поддържат библиотеката приветлива за малки и големи.









Срещаме ви най-напред с Миряна Иванова:
Миряна Иванова - библиотекар в НЧ


Разделно събиране на отпадъци в библиотеката на НЧ


































Приятният разговор в библиотеката на НЧ „Просвета” в Девня продължава – срещу микрофонът ни застана и Дияна Иванова:


Снимка
Както разбрахте преди малко в Девня всички се познават, така че ако сте ходили или сте тамошен, не може да не познавате Димитър Андонов. Човек с чувство за хумор, позитивен и с гражданска позиция по всички въпроси, касаещи бъдещето на града и на България. Димитър Андонов е председател на Дружеството на инвалидите в Девня:
Димитър Андонов-председател на Дружеството на инвалидите в Девня






















Девненските извори са най-големите карстови извори в България. Намират се в подножието на възвишението Голям кайрак, североизточно от центъра на град Девня, до квартал Река Девня. Това са около 30 извора, разположени сравнително близо един до друг в няколко групи, които дават началото на Девненската река. Най-красив е Вълшебният извор, за който се твърди, че  е бил любимо място за отдих на Марциана - сестрата на римския император Траян, който през I в.пр.н.е. завладял съществуващото тук тракийско селище и основал град Марцианополис.
Вълшебният извор край Девня

Вече сме в приказния свят край Девня, сгушен под магистралата, в зелени нюанси от прекрасната природа, която ако не сте виждали досега, задължително трябва да я отбележите в списъка с обекти, които задължително трябва да посетите. Следващата ни среща е с човека, който има нелеката задача да се грижи за природното богатство на Девня, наречено Вълшебен извор, Георги Георгиев:






България има толкова красиви места, единственото, което трябва да правим е да ги пазим, за да им се радваме. Вие бяхте с предаването „За селото”. Сигурна съм, че имате нови дестинации за следващи пътешествия, затова не пропускайте да се отбиете в Девня и околността.
Фоторепортаж на Румен Сарандев:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#783 ТОП 20 (08.11-15.11.2024)

публикувано на 08.11.24 в 18:36
автор: Юлиян Табаков

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 8 ноември със Светлана Вълкова

„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ - съвместна изложба на фотографите Олександър Барон и Румен Сарандев „Храбрият оловен войник“ – премиера във варненския Куклен театър Актрисата Радина Боршош влезе в ролята на Ирина в „Тютюн“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Художникът Веселин Димов преобрази три билборда във..

публикувано на 08.11.24 в 15:20

НОВИЯТ ДЕН на 8 ноeмври с Мариела Димитрова

В 6.30 часа ще чуем седмичната прогноза от Вяра Рафайлова, синоптик в НИМХ-клон Варна. За Св. Архангел Михаил в 6.40 часа ще разкаже отец Василий Шаган от варненския храм „Св.Николай“. Защо микробиомът е „ключ към здравето“ и какво трябва да знаем за него? Разговор с доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на..

публикувано на 08.11.24 в 06:27
Фонтанът на сирените във Варна, скулптор: Кирил Шиваров

НА СВЕТЛО на 7 ноември с Валерия Василева

За трети пореден път българският военен научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ се отправя на експедиция към най-отдалечения и суров континент на Земята – Антарктида. Сдружение “Операция: Плюшено Мече” ръководи най-мащабната Коледна кампания в България в подкрепа на деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания..

публикувано на 07.11.24 в 13:55

НОВИЯТ ДЕН на 7 ноември с Иван Барбов

„Сложих си песен, която не обичам на алармата на телефона. Сега ставам пет минути по-рано за да не я чувам“, гласи прозрение с неизвестен автор, който е намерил начин да не се успива. На всички събудили се, с алармата или без нея, настройте радиото на честотите на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Иван Барбов, Нина..

публикувано на 07.11.24 в 07:49

POST FACTUM с Валери Великов

Победата на  Доналд Тръмп бе обявенa от много американски телевизионни мрежи, макар че преброяването на гласовете продължава. Въпреки липсата на окончателни резултати загубата на Камала Харис изглежда почти сигурна. Кой е Тръмп? - обясняваме в началото на предаването. Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца -..

публикувано на 06.11.24 в 15:12
Варненският плаж в късната есен

НА СВЕТЛО на 6 ноември с Валерия Василева

Националният таксиметров синдикат и „Съюз Такси“ в готовност за протест заради вдигането на застраховката „Гражданска отговорност“ за техния бранш. По техни изчисления повишението ще е драстично, като за едни е около 50 на сто, а за други скокът в това перо от разходите е около 1000%. Във ВВМУ "Никола Йонков Вапцаров" представиха новата..

публикувано на 06.11.24 в 14:14