Любителите на изобразителното изкуство имат възможността да се докоснат до живопистта на Бронка Гюрова – 70 години след последната самостоятелна изложба на художничката във Варна, която ни напусна през 1995 година. От средата на миналия век Бронка Гюрова живее и работи в Аржентина, но никога не е забравяла родината си. В Европейската година на културното наследство - 2018 Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна организира представителна изложба на художничката Бронка Гюрова, която отдавна се е утвърдила като класик с национално значение за България. Картините в експозицията са от фондовете на Градска художествена галерия „Борис Георгиев” - Варна, Софийска градска художествена галерия - София, Художествена галерия – Добрич, Регионална библиотека „Пенчо Славейков” – Варна, частни колекции, както и от семейната колекция на дъщерята на Бронка Гюрова Деяна Алшех, която присъства със семейството си на откриването на изложбата.
„Израснала съм във Варна. Обичам този град и го смятам за второ родно място“, пише Бронка Гюрова в своята автобиография. Бронка Гюрова навлиза в полето на българското изкуство през 1930-те години като част от две движения – Новите художници и Жените художнички в България, симптоматични за европейската ориентация на българската култура от това време. Утвърждава се като живописец през 1940-те години с произведения в жанровете на пейзажа и портрета. Художествената критика я оценява високо като художник на лиричния пейзаж, но в произведенията ѝ се откриват характерните за постимпресионизма и неосезанизма рационалистки конструктивистки художествени кодове, формирани под влияние на образците на европейското изкуство. Днес благодарение на Деяна Алшех, дъщеря на художничката, картините са отново у дома и се представят във Варна 75 години по-късно, споделя Доротея Павлова, уредник на изложбата.При откриването на самостоятелна изложба на Бронка Гюрова във Варна през месец май 1943 година професор Янаки Арнаудов казва: „С изложените си платна Бронка Гюрова се явява като художница с ясно оформен художнически мироглед и с оригинален самобитен начин на гледане на външния свят, а особено на природата. При това у нея се забелязва сериозно и съзнателно отношение към таланта ѝ и постоянна работа над него, благодарение на което наблюдаваме несъмнен възход в творческото й развитие.“
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишнната солистка на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и..