Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да запазим балконските цветя през зимата?


Няколко дни преди да настъпи астрономическата есен – на 23 септември,  когато очакваме и времето значително да се захлади, потърсихме специалист, който отглежда цветя, за съвет как да се погрижим за балконските растения. Красивото мушкато и сакъзчето цяло лято радват очите ни на балкона и съвсем естествено е да искаме да ги запазим за следващата година.  Кога се прави разсад на тези цветя, по кое време трябва да ги преберем на закрито и как да ги съхраним през студените месеци?
Разговаряме с Маргарита Караджова, собственик на магазин за цветя във Варна.


Подмяната на растенията става по няколко начина. Първо можем да си направим резници. Това се прави в края на месец август, като отрежем около 10 см., махнем повечето от листенцата и оставим 2 или 3 и задължително махаме прецъфтелия или цъфналия цвят, за да не се утежнява самия разсад и вкореняваме в пропусклива почва /торфена почва/ примесена с пясък. Това се отнася за мушката и сакъзчета. При ляновете, като си направим резник, можем да го потопим във вкоренител и по същия начин след това го слагаме в почва примесена с пясък.

Късно ли е за разсади при тези цветя, след средата на септември? Снимка

Малко е късничко и има възможност да не станат разсадите.

До кога  най-късно можем да оставим цветята на отворени балкони?

Сега времето е още топло и температурите не падат под нулата и спокойно растенията могат да стоят на отворените тераси до късна есен включително до края на октомври - началото на ноември. През зимата перфектно могат да се запазят по стълбища и в мази също.

В мази, ако има светлина.

Нашите баби са запазвали успешно тези растения като са ги вадили изцяло от почвата и са ги  окачвали като билки да се сушат. Напролет се разсаждат.  Другият начин за подмяна на растенията е да го направим през пролетта, като задължително растенията се наторяват.

В този сезон кои са най-честите вредители по цъфтящите растения?

В края на лятото минава една пеперуда, която снася яйца, излюпват се гъсенички, които гризат листенцата и най-вече увреждат цвета на растенията. Тогава задължително изолираме цветето от останалите цветя и купуваме инсектицид, с който да унищожим вредителя.

СнимкаКолко често се поливат балконските цветя през зимата?

Ако са прибрани в по-тъмни места те нямат вегетативно развитие и съответно намаляваме поливането до няколко пъти през целия зимен сезон.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30