Д-р Волфганг Шусел - федерален канцлер на Австрия през периода 2000-2007, пристигна във Варна по покана на академичното ръководство на Икономическия университет, на който той е "доктор хонорис кауза". Той изнесе публична лекция на тема "Бъдещето на Европа" в аудитория 128 на университета.
Вашата лекция беше за бъдещето на Европа, но точно в момента не е ли изключително трудно да се предвиди това бъдеще?
Най-трудно предвидимо е бъдещето, това е истината. Но е много хубаво, че не знаем какво е, за да можем да работим творчески върху това бъдеще. Мисля, че регионът на всички страни около Дунав има невероятно бъдеще, това го е казал още Хумболд преди 200 години. Това е един от най-напрегнатите региони в света. Имам предвид целия регион от извора на Дунав до вливането му в Черно море, през всичките силни индустриални държави - Германия, Австрия, което е много впечатляващо. Имам предвид не само в исторически и културен аспект, но и в науката, образованието, има много университети, развиват се технологиите. Трябва да се има предвид и това, че интеграцията на Европа още не приключила, ще мине доста време преди това да се случи.
Страните от Западните Балкани бяха приоритет на нашето председателство, сега са и на Вашето. Дали е възможно те да се присъединят към ЕС в обозримо бъдеще?
Да, това остава топ приоритет и за нашето председателство. Аз мисля, че се получи много интересна амалгама: първо вие, после ние, след нас - Румъния. И тези председателства трябва да допринесат в най-голяма степен за развитието на региона. Но трябва да си признаем, че има големи проблеми за преодоляване - все още Босна не е готова за приемане. Конфликтът между Сърбия и Косово е много сложен,а той трябва да бъде решен преди те да бъдат приети в ЕС. Те не могат да влязат в ЕС с нерешен конфликт. Не ми хареса поведението на Вучич и Тачи: когато бяха при нас говореха едно, когато се върнаха, казаха "Това няма да го бъде!"
Не е ли още по-голяма опасност за Европейския съюз нашествието на новите националисти? У нас те са в управляващата коалиция, при Вас - също бяха. Не е ли опасно, ако те успеят да спечелят навсякъде високи проценти на изборите?
Това не е нещо ново, такива националистически движения винаги е имало - и преди години, и на други континенти, и в Америка, да не цитирам имена на президенти, и последния - Тръмп - също. В риториката на Китай също така се надигат националистически гласове. Мисля, че всичко това е необходимо - една капка патриотизъм, една капка национализъм...
Стига да е капка!
Добре - една щипка. В последна сметка политиците ги избираме тук на земята, не ги избираме в космоса. И добрата политика никога не трябва да забравя големите страхове на малките хора. Към това се прибавя и фактът, че много от проблемите не могат да бъдат решени от съответната държава, а на глобално ниво от повече нации. Например, промените в климата, навлизането на новите технологии, дигитализацията. И искам да вметна: дигитализацията ще направи умните още по-умни, а глупавите - още по-глупави. И големите нации ще разберат, че те не могат, както си мислят, да решат големите проблеми, те трябва съвместно да се решават.
Значи държави като България, също имат шанс в тази бясна надпревара и може да се окаже, че Европа не е на две скорости?
Да, разбира се. Това е предимството на Европейския съюз - когато си вън, другите говорят за теб, когато си вътре - ти можеш да говориш, каквото намериш за добре, каквото искаш и каквото трябва.
Тук в Икономическия университет сме заедно с Вашия голям приятел Стоимен Стоилов, гледаме неговите прекрасни платна тук, знам, че и Вие рисувате. Ако трябва да нарисувате Европа, как ще изглежда тя?
С много цветове, пъстра картина. През 2006-а година, когато бях председател на Съвета на ЕС, бях направил една картина с нещо като кодове - бях подредил знамената на различните държави в ЕС, защо са такива цветовете и как аз ги подреждам в моето съзнание, но няма как сега да ви я покажа. При всички случаи: пъстра, шарена, противоречива картина - това всъщност е богатството на Европа.
В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..
С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията. Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..
Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..