Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 90 на сто от гласувалите на референдума в Македония са подкрепили промяната на името

| обновено на 01.10.18 в 07:43
Снимка: БГНЕС

Огромното мнозинство – над 90 процента от гласувалите на референдума в Македония, подкрепиха договора с Гърция за новото име на страната, сочат прогнозните резултати. По последни данни на комисията избирателната активност е била 36,11 процента при преброени 85,7 процента от гласовете.

Референдумът за промяна на името на Македония не успя да постигне избирателна активност от 50 процента, необходима, за да бъде гласуването валидно, заяви председателят на Държавната избирателна комисия Оливер Дерковски:

"В този случай тенденцията за избирателната активност показва, че едно от условията няма да бъде изпълнено за това на референдума да бъде взето решение".

Премиерът на Македония Зоран Заев поздрави гражданите, които излязоха да гласуват на референдума за договора с Гърция: 

"Честитя на всички граждани. Днес имахме успех за демокрацията и успех за европейска Македония".
Заев заяви на пресконференция, че волята на гражданите е неприкосновена. Той говори за отговорността на депутатите:

"Гласът на депутатите в Събранието трябва да бъде решителен и отговорен, да ги забързаме процесите за процесите за членство в НАТО и ЕС".

Премиерът изрази очакване опозицията в лицето на партията ВМРО-ДПМНЕ, която се обявява срещу договора, да подходи отговорно в предстоящите дебати. И подчерта, че очаква депутатите от формацията да уважат демократично изразената воля на гражданите, а ако не го сторят, веднага ще бъдат свикани предсрочни парламентарни избори:

"Очаквам депутатите на ВМРО-ДПМНЕ да приемат демократичното решение на мнозинството от гражданите, които гласуваха. В противен случай ще трябва да използваме другия демократичен инструмент, а това значи предсрочни парламентарни избори".
От самата ВМРО-ДПМНЕ заявиха, че ще приемат промени в конституцията само ако референдумът е успешен и мнозинството граждани са гласували "за". Председателят на партията Християн Мицкоски бойкотира днешния референдум. От партията потвърдиха, че той не е излязъл да гласува, тъй като искал да изрази недоволството си от договора с Гърция за името.
На пресконференция по-късно Мицкоски коментира, че хората, които са пуснали глас против, и онези, които не са участвали в референдума, ясно са заявили: "Това е Македония".

"Факт е, че договорът с Гърция не получи зелена светлина, получи "Стоп!" от народа, а народът на Република Македония, който е собственик на тази страна, показа изключителна демократична и патриотична съвест".

Християн Мицкоски подчерта, че референдумът е поражение не само за договора за името, а и на "престъпното управление на властта". Относно предупреждението на премиера Зоран Заев за предсрочни избори, лидерът на ВМРО-ДПМНЕ каза, че министър-председателят не трябва да иска това, а е по-добре да се подготви за политическа пенсия.

Председателят на македонския парламент Талат Джафери не гласува днес, защото името му не фигурирало в избирателния списък в секцията, където гласувал винаги досега, съобщават македонските медии.
"Надявам се това да е изолиран случай и да не е имало други подобни случаи. Гласът на всички ни е равен", каза Джафери. Той честити на гражданите и на институциите за мирно протеклия референдум и каза, че денят е празничен:   
"Надявам се решението на суверена да е в посока на едно по-добро бъдеще за всички граждани на Македония", заяви председателят на македонския парламент.
Председателката на Съюза на жените Даниела Рангелова потвърди, че е участвала в референдума и е гласувала "против". Тя подчерта, че ако избирателната активност не е достатъчна, за да е валиден референдумът, тя няма да гласува в парламента за промени в конституцията.

Заедно с управляващите и опозицията победа на референдума обявиха на митинг пред македонския парламент и представители на движението "Бойкотирам!", които също са срещу договора с Гърция и промяната на името на страната. За част от тях резултатът от допитването е бил предизвестен:

"Това се знаеше. Трябваше само някой, който и да е, да се разходи сред хората".

Други пък са категорични, че борбата им за запазване на името на страната ще продължи.

"Ще бъде може би много по-трудно, но трябва да издържим, за да намерим своето място под слънцето".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32