Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села.
Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски, които са от стари църкви, джамии, къщи. Вместо да отидат в печката, аз използвам тези 200-300-годишни дъски, които имат дух, имат памет и рисувам върху тях. Това споделя Станислав Станчев-Бебето, който за 20-тина години е преобразил в произведения на изкуството над 50 архитектурни шедьовъра в Родопите.. Търсят ни хора, които искат да съхранят старините, а не с инвестиционна цел. Всичко се прави с любов и са много скъпи. Преди купувачите на старинни къщи бяха англичани и руснаци, сега са все повече млади българи. Ние съчетаваме старото със съвременни елементи, разказва Бебето. Търсим съчетанието на нови материали със старите начини на строителство и се получават много интересни контрасти, допълва Татяна.
Това, което е известно за старите къщи е, че те са правени с подръчни, местни материали и според това, което аз съм учила те не би трябвало да издържат толкова време. Но, на практика се вижда колко стари къщи са оцелели теста на времето. Мисля, че има един специален начин на редене на камъните – през един метър се редуват 50-сантиметрови каменни стени, а върху тях има т. нар „кошаци“, които са антиземетръсни шайби и нагоре се продължава с още 59 см. зид. Това се повтаря във височина и всъщност това е една от причините в по-сеизмичните зони, някъде в Южна България, в Турция също използват този начин на строителство. Това е причината тези сгради да оцеляват. Тоест това не е една статична стена, а е така леко плаваща, благодарение на тези „шайби“ обяснява арх. Станчева.
В Англия много се цени старата архитектура и там вместо да построят нещо напълни ново и да сринат нещо, което вече съществува. Тяхната най-голяма цел е да допълнят вече съществуващото, но по адекватен начин, така че да извадят положителните му черти. Докато тук, в България, наблюдавам честата практика на едно такова самоцелно застрояване с нови сгради, които са напълно в разрез с контекста, в който се намират, сподели архитектката школувана в Кентърбърийския университет по изящни изкуства.
Станислав Станчев-Бебето е сред утвърдените имена в съвременната българска живопис. През т.г. той направи своя самостоятелна изложба във Варна под името „Синята планета“ - живопис върху дърво. Неговите уникални дърворезби, изрисувани с цялата палитра на дъгата и още нови цветове, вдъхновени от въображението му видяхме преди няколко месеца в галерия „Тереза Зиковска“ във Варна. Той използва дървени плоскости, които намира като отломки, докато реставрира старите къщи.
Татяна Станчева се е дипломирала като архитект в Университета по изящни изкуства в Кентърбъри, Великобритания през 2021 г.
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..
Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..
Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание. "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..
(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография).