С този жест хората със слухови проблеми ни казват, че ни обичат. Всъщност, това е най-популярният жестомимичен жест по света. Въпреки това в България почти не го познават. За да се промени тази ситуация работят две неправителствени организации, създадени от хора със слухови проблеми - Дочка Велева и Ашод Дерантонян.
Фондация "Заслушай се" и Младежката организация на глухите активисти с абревиатура "МОГА" работят за осигуряване на достъпност и качествено образование за глухите хора.
Смята се, че около 20 000 души в страната ползват услугите на жестов превод, от които 3 500 са деца и младежи до 29 години. Още близо 4 000 са така наречените "скрити" нечуващи, които имат нужда от друг тип услуги, а не толкова от жестов език. В Организацията на глухите във Варна членуват около 350- 400 души, но поради липсата на достатъчно специалисти семейства с деца, които имат подобен здравословен проблем, се преместват в столицата, обясни за Радио Варна Ашод Дерантонян. Той загубва слуха си на около 2 години и прави слухово-речева рехабилитация. Живее 3 години в Канада , вижда реално какво се прави там и затова желае да се промени живота на хората с тези проблеми в България. Затова превръща промяната в отношението към глухите в лична кауза, защото "вярва, че глухите хора могат, само не чуват, но за да може това да се случва трябва да има адекватни социални услуги". Той чете събеседника по устните, а по телефона общува със слуховия апарат.
Дочка Велева е от основателите на "МОГА". Тя е родена в семейство на глухи и през целия си живот се стреми да промени не толкова обществото, колкото да убеди хората като нея, че те самите трябва да се борят.
За да общува с другите, ползва услугите на жестов преводач. Славина Лозанова е от малкото преводачи на жестомимичния език и се занимава с него вече почти 8 години. Споделя, че "като всеки език е труден и изисква време да го научиш и да влезеш в контакт с разнообразието от хора, да можеш да ги разбираш и те да те разбират ".
Да се заслушаме в глухите хора какво имат да ни кажат - това е целта на срещите на неправителствените организации в цялата страна. Интервю на Габриела Гаврилова :
11 жени са пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. Това съобщи пред БНР Нели Георгиева, заместник-председател на Асоциацията на пациентите на естетическата медицина. Тя уточни, че жените са платили по 250 лева за процедурата, а жената която е инжектирала ботокса няма медицинско образование. "С мен са се свързали 11 жени, като три от тях са в..
Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени за миналата година към Националната система за спешни повиквания - 112. В половината от случаите е изпращана и Спешна медицинска помощ. За 2024 г. са издадени 5252 заповеди за защита, а година по-рано те са били 4429. Близо 1600 от тях са за деца, обобщи Благородна Макева, преподавател по защита от..
254 безработни са започнали работа в област Добрич през декември 2024 година. В трудова заетост през месеца са били устроени 39 младежи на възраст до 29 години, както и 17 души, които дълго време са били без работа. Най-голям недостиг на работна ръка от Бюрото по труда в Добрич отчитат в преработващата промишленост и държавното управление. Информира..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството Църквата..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад (доклад за напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната) от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и..
С концерт Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще отбележи 25-годишнината от създаването на профил „Музика“. Събитието ще бъде на 26 февруари, сряда, на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър. Входът е свободен. Разнообразна програма са подготвили възпитаниците на средното училище, каза за Радио..
През 2024 година българските работодатели са увеличили вноса на работна ръка от държави извън Европейския съюз /ЕС/.Само през изминалата година в България за краткосрочна заетост са влезли 15 560 чужденци - с над 35% повече отколкото през 2023 г. Най-много работници са влезли от Турция, следвани от Киргизстан. За пръв път миналата година..