Старата сграда на железопътната гара в Добрич, обявена за паметник на културата, трябва да бъде запазена. Имотът е държавна собственост и, за да се възстанови, са необходими ефективни действия. Това смятат група общински съветници от ГЕРБ, които предлагат да се предприемат стъпки към безвъзмездното прехвърляне на собствеността на общината.
Предложението е включено в дневния ред на предстоящото заседание на Общинския съвет днес.
Старата жп гара е построена през 1910 година и е свидетел на много исторически събития, посочват авторите на предложението. „При оттеглянето на румънските войски през паметната за Добрич 1916 г., когато румънците са принудени да напуснат пределите на Южна Добруджа, озверени, че трябва да отстъпят, ден преди оттеглянето си, те пленяват невинни българи и ги затварят в чакалнята на гарата. На 3 септември, преди отстъплението си, румънските войски избиват 57 затворени пленници.
ЖП гарата е била свидетел и на друго трагично за историята на Добруджа събитие - тук са били натоварени онези добруджанци, които след това са откарани в концентрационните лагери в Молдова.
Освен това, гарата е била важен комуникационен и логистичен център на войските от Трета българска армия по време на Освобождението на Добруджа през 1916-1917 г.“, отбелязват общинските съветници, които предлагат имотът да бъде прехвърлен безвъзмездно от държавата на община Добрич, за да бъде съхранен. Още повече, че една от постройките – старото приемно здание на гарата, е претърпяло поражения при пожар миналата година.
„Кметският екип приема идеята собствеността на старата жп гара да бъде прехвърлена на община Добрич. Ще се проведе широко обществено обсъждане за бъдещето на емблематичната сграда, като под внимание ще бъдат взети и предложения на професионалните организации, в това число и вече съществуващите два дипломни проекта на архитекти, придобили лиценз за проектиране на сгради, представляващи недвижима културна ценност.“ Това е становището на общинската администрация, която на сесията във вторник ще предложи имотът да бъде актуван като публична-общинска собственост, за да се избегне възможността да бъде придобит от частни лица.
Обезопасиха изоставеното съоръжение в близост до Делфинариума в Морската градина. За да се предотврати всяка възможност за инциденти и пропадания, бяха засипани и заравнени с машина отворите, които се разкриха на повърхността на могилата над някогашното военно съоръжение, съобщават от общинската администрация. Преди да бъде засипан с пръст, обектът..
Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура". Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..
Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха. Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..
224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна. Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..
Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..