Знаменитата „Токата и фуга в ре минор” от Йхан Себастиан Бах ще звучи на предстоящия Коледен концерт на 10 декември в Добрич. Почитателите на музикалната класика ще чуят емблематичното произведение в изпълнение на Мария Славова – орган в зала „Добрич”, позната още като „Органовата зала”. Началото на концерта е 18.30.
„In dulci jubilo” е първият стих от една средновековна рождественска песен, в която се казва “В сладка радост да възпеем Лежащия в своето сияние!. Това е и надсловът на органовия концерт, с който тази година ще бъдат отбелязани два празника – единият е Рождество Христово, а другият е 30-годишнината от построяването на органа в град Добрич от немската фирма „Alexander Shuke Orgelbau”, съобщиха от общината.
В програмата са подбрани едни от най-представителните произведения за този инструмент, създадени през епохата на Барока. Концертът ще започне с емблематичната „Токата и фуга в ре минор” от Йохан Себастиан Бах, чието ултимативно начало е добре познато. Ще прозвучат широко популярните и обичани „Ария” от Бах и „Канон” от Йохан Пахелбел с участието на великолепната цигуларка Красимира Султанова.
Публиката ще бъде любопитна да чуе и музиката на друг интересен представител на северногерманската органова школа, какъвто е Винцент Любек, автор на малко, но извънредно ярки пиеси. Ще бъде изпълнена „Преамбулум и фуга в ми мажор”, характерна с типичната барокова патетика и реторична свобода. Входът е свободен.
Красимира Султанова е завършила Музикална академия „Роберт Шуман“ в Дюселдорф, Германия, при проф. Роза Файн. Цялото й семейство е отдадено на класическата музика. Концертмайстор е на камерен ансамбъл „Дианополис“ в Ямбол, концертмайстор и солист на „Симфониета дел арте“ в Братислава. С голям успех се изявява и като солист на различни камерни формации с активна концертна дейност в България и чужбина. Репертоарът й включва огромен брой произведения – солови и камерни от Ренесансовата епоха до Съвременността. Има богата звукозаписна дейност за фонда на много наши и европейски издателства и реализирани 10 CD. Член на Баховото общество в Лайпциг.
Мария Славова е добре позната на публиката като концертиращ органист, пианист, корепетитор, музикален педагог и преподавател по пиано. Завършила е АМТИИ в Пловдив. Специализирала е орган при проф. Нева Кръстева. Участвала е в майсторски класове по орган на професорите: Карин де Пастел - Австрия; Рудолф Юнгвирт - Австрия; Кристоф Богон - Германия; Мартин Бьокер - Германия; Саймън Хардън - Великобритания; Ернст Вали -Австрия и други. Във възходящата й кариера има реализирани многобройни самостоятелни органови рецитали, както и участия в съвместни концерти със световноизвестни музиканти. През 2017 г. специално е поканена за церемонията по инаугурацията на органа в Сливен съвместно със Симфоничен оркестър – Сливен. Активно участва в културния живот на родния си град Добрич.
Центърът по изкуствата "РеБонкърс" във Варна ще бъде ремонтиран с финансиране от Американското посолство в България. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Гравитация нула" Ралица Герасимова. Ремонтът на пространството има за цел да го адаптира за сценични и музикални изкуства. Във Варна няма пространства за малкоформатни съвременни сценични..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна изложба на фотографите Олександър Барон (Украйна) и Румен Сарандев (България), която представя общо 40 фотоса. Откриването на експозицията е от 18.30 часа днес в Арт салона на Радио Варна. Една част от снимките показват Украйна и украинците през погледа на Олександър Барон...
Историческият албум "Варна в Голямата война" ще бъде представен от 17.30 часа на 22 ноември, петък, в Музея за нова история на Варна. Негови автори са историците Симеон Кулиш и Траян Димитров. Кулиш е учител по история и научен секретар на Тракийския научен институт, филиал Варна, а Траян Димитров - завеждащ отдел "Нова история" в Регионалния..
Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ проследява чрез подбрана колекция от лични вещи, скулптури, литографии, картини и географски карти връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север от Дунава след войната от 1806–1812 г. между Русия и..
Премиерата на книгата ще се състои в Държавен архив-Варна на 12.11.2024 г. от 17.30 ч. Вход свободен! Неин автор е Симеон Кулиш - историк, учител по история, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна. Събитието ще се състои в Държавен архив-Варна. По тази тема се пише за първи път след 1989 г., а голяма част от..
Възпитаничката на Райна Кабаиванска - Александрина Михайлова, ще направи своя дебют в "Травиата" на Варненската опера. Спектакълът ще бъде представен на Основна сцена на 15 ноември от 19 часа. Михайлова е сред любимите ученици на Райна Кабаиванска, която я забелязва на варненския конкурс „Звезди в изкуството“, когато Алекс е едва на 17 години,..
“Есенна приказка с г-жа Виола” - концерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ представят млади таланти от НУИ „Добри Христов“ днес о т 11 часа във Фестивалния и конгресен център с програма, вдъхновена от красотата на есенния сезон. Събитието е образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“...