Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джина Брия: Какви ще бъдем след 10 години зависи от това каква вода пием и каква храна ядем

Водата ни връща като резонанс нашето отношение към нея

Джина Брия
Снимка: Славена Илиева

"Водата е много дълбока и тайнствена материя, чието изучаване изисква методи на физиката, химията и биологията. Отскоро започнах да разбирам тази материя. Много е вълнуващо да се занимаваш с науката за водата." Това каза за предаването "Закуска на тревата" антропологът Джина Брия, която участва в международен научен форум по проблемите на водата в София. 

Ябълка и чаша вода е по-добре от две чаши вода, защото комбинацията им хидратира по-добре отколкото повече количество вода. Можете да консумирате повече пресни плодове и зеленчуци, например ябълки и краставици, и да бъдете добре хидратирани, без да пиете големи количества вода, съветва Джина Брия. "Това е много важна констатация ‒ че можем да избегнем приемането на прекалено голямо количество вода, за да си осигурим необходимата хидратация ‒ достатъчно е да консумираме повече пресни градински плодове и зеленчуци."

Съвместно с д-р Джералд Полак, Брия е част от екипа на американската Фондация по хидратация, която провежда практически обучения за осигуряването на повече хидратация в свят, в който водата е все по-ценен ресурс - било то заради недостига или поради замърсяването й. 

лагаме всичките си рецепти и идеи на нашия уебсайт. /.../ Моята работа във Фондацията по хидратация в Ню Йорк е да споделям и довеждам научните познания на всички големи умове до широката публика, по походящ начин, така че тези познания да влизат в обществена употреба ‒ за да могат хората, които пият вода, а това сме всички ние, да имат нови начини да разбират и ползват водата. Моята работа се състои в това да правя научните резултати ползваеми за обществото, за да може всеки да получава водата за здраве и красота, за силен ум, при застаряване, за добро функциониране и защита. Водата има изключителни свойства като фактор на защита", разказва Джина Брия пред "Хоризонт".

"Най-важната новина е фактът, че ние сме 99 % вода като брой молекули. Това е удивителен факт ‒  изградени сме много повече от вода, отколкото от каквото и да е друго.  Това значи, че хидратацията е най-ефикасна, проста, лесна и здравословна дейност, която извършваме ежедневно", подчертава Джина Брия. "Тоест, отношението ни към водата е отношение към самите нас и към нашия живот, нашето бъдеще. Какви ще бъдем след 10 години зависи от това каква вода пием и каква храна ядем", допълва тя.

Джина Брия има интерес към симбиозата между наука и изкуство. "Пристъпих към тази тематика като антрополог. Занимавала съм се с културата на различни народи по света. Проучвала съм начините, по които се учат и препредават знанията за природата. Като пример мога да дам проект, по който работихме в САЩ при индианците алгонка. Традиция в това племе е жените всеки ден да пеят на водата песен, кратка песничка. Те учат и другите жени да пеят тази песен. Чрез нашия проект искаме да разпространим песента по света ‒ за да може всяка жена, когато взима чаша вода, да пее на тази чаша вода, на водата в нея. Когато мие съдовете, жената може да пее, може да пее и когато взима душ. Тази песен или пък друга песничка, която вие сте съчинили, ще предава към водата вашето отношение и водата ще ви връща това отношение като резонанс. Онлайн ще намерите индианската песничка и можете да я научите. Песничката е много лесна и всеки по света може да се научи да я пее."

Брия вярва, че освен корени, към които се връщаме, имаме и клони, с които се протягаме към нови средства и нови форми на изкуство. И връщайки се към темата за науката и изкуството, обяснява как използват вода като вибрираща среда, когато през нея минава звук:

"Виждаме звука през леща от воден филм. Това е нещо ново, революционно и много вълнуващо. Иначе отдавна е известно, че звукът резонира във вода. Водата е средство за изкуствата като рисуване и танц, в нея има дух. Тоест, ако повече работим с вода, можем да имаме по-фино изкуство и мислене, защото не бива да забравяме, че сме 99% вода. Животът има нужда от вода, звук, резонанс и вътре в нас, и извън нас ‒ трябва да съчетаваме науката и изкуството."

Цялото интервю е в звуковия файл.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Румяна Дечева

Проф. Румяна Дечева: ЦИК се отказва да бъде регулатор на изборния процес

Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..

публикувано на 08.11.24 в 08:15

Командирът на кораба "Св. св. Кирил и Методий" за поредната полярна експедиция: Този път ще се целим и към остров Смит

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..

публикувано на 07.11.24 в 08:00

Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи...

„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон  ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса.  Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на  Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“   в Националния дворец на културата в..

публикувано на 06.11.24 в 08:10

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40