Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо ултрамаратоните привличат варненци?

Да тестваш себе си – това изпитание се оказва провокация  за Андрей Трайков, който от една година бяга ултрамаратони. За последните месеци е пробягал хиляди километри. Твърди, че  зимният сезон не е проблем за бягане, защото когато си добре загрят, ниските температури нямат значение. По професия е рехабилитатор и това му помага за добрата подготовка. Той е един от десетките почитатели на дългото бягане, които в последните месеци участват в неделя в бяганията в Морската градина във Варна.

Бягам по маратони. Даже доста големи - ултрамаратони. По 50, по 60, по 100 километра. 
От колко време?
Близо година.
Какво Ви провокира да се включвате в такива състезания?
Емоцията. Да тестваш себе си.
На кой километър е най-трудно при ултрамаратоните?
Последните 10 километра. Поне за мен.
Физически или психически е по-голямото изпитание?Снимка
Физически. Всяка седмица се стремя да бягам по стотина километра. Това е моят план, за да мога да подготвям мускулите.
Мисля да направя едно 24-часово бягане през пролетта.
Това са много сериозни дължини!
Така е!
Вие на колко години сте?
На 33 години.
И от колко време е страстта към бягането?
Близо година. Това е голяма страст, голяма емоция. Най-важното е, че ти дава допълнително енергия и усещане за живот.
Когато температурите са по-ниски, това проблем ли е за бягането?
Сега не е студено, това е приятно. Ниските температури, когато си добре загрят и подготвен, не се усещат. Използвам термоклин, термоблуза. Имам шапка и ръкавици и нямам проблем. Трябва да загрееш хубаво и да разтегнеш мускулите.
Вашата професия Ви помага в подготовката?
Аз съм рехабилитатор и зная как да поддържам тялото си, защото това е важно при големите дистанции. Важни са и храната, и добавките.
СнимкаКои мускули трябва да бъдат "подготвени" преди състезанието?
Всички!!!
Прави се общо загряване, след това има специализирано. Поне половин час преди състезание човек трябва да е загрял, за да се предпазиш от контузии.
А след състезанието?
Хубаво е да се разтегнеш, но понякога не го правим, защото нямаш сили за това. След тежко състезание е добре да си починеш 2 дни  и след това да направиш леко тонизираща тренировка.
Вие имате толкова опит от последната година, какво препоръчвате на слушателите?
Да рискуват. Всяка неделя правим групи в Морската градина и ако искат, да заповядат!
Дали използва маска при бягането и в какви случаи се поставят за тичане през зимата може да научите от интервюто с Андрей Трайков :


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц.Фоткова: Здравето на микробиома влияе на нервната система

Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския..

публикувано на 10.11.24 в 12:12
бременност бременни жени

Една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие

Около една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие – данните бяха представени по време на кръгла маса по повод Европейската седмица на фертилитета, която се провежда от 4 до 11 ноември.  В една трета от случаите причините за неуспешно забременяване са у жената, в една трета от случаите – у мъжа, а в останалите случаи става..

публикувано на 10.11.24 в 10:01
проф. Румяна Дечева

Проф. Румяна Дечева: ЦИК се отказва да бъде регулатор на изборния процес

Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..

публикувано на 08.11.24 в 08:15

Командирът на кораба "Св. св. Кирил и Методий" за поредната полярна експедиция: Този път ще се целим и към остров Смит

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..

публикувано на 07.11.24 в 08:00

Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи...

„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон  ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса.  Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на  Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“   в Националния дворец на културата в..

публикувано на 06.11.24 в 08:10

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20