Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младият актьор Симеон Дамянов: Ако и един зрител излезе от театъра с една идея по-избистрено съзнание, свършили сме си работата

Шекспир е казал, че светът е сцена и всички ние сме актьори. Така е, но някои са актьори професионално, на театралната сцена, като Симеон Дамянов, който е част от столичния Театър "Българска армия". Варненци имаха възможност да го гледат в ролята на Марцел в спектакъла "Хамлет", с който беше открит Международният театралния фестивал "Варненско лято". На сцената на Театър "Българска армия" вече близо десетилетие Симеон се превъплъщава успешно в образи от класически и съвременни текстове от Шекспир до Йовков, от Оскар Уайлд до Франц Кафка. Гласът му звучи в детски анимационни филми, обичани от деца и възрастни.

Тази година беше номиниран за награда "Икар" за водеща мъжка роля - Били в постановката "Племе" на Театър "Българска армия". Припомняме това с гордост, защото Симеон е варненец.

Какво означава за теб този театрален свят?

Изключителна чест и привилегия. Това е нещо, за което съм мечтал от малък. Всъщност стъпването, особено на сцената на Драматичния театър във Варна, Варненско лято, за мен има особена стойност и значение, защото когато пораствах, имах усещане и насоченост към тази професия. От ученическите си години съм си мечтал да стъпя на тази сцена, гледайки постановки като "Калигула", като "Вуйчо Ваньо". Никога не съм предполагал, че ще успея. Радвам се, че имах шанса и изключителния късмет да съм тук, където съм в момента. Това всичко, което изброихте, в момента звучи много впечатляващо, но е плод не само на  работа, но и на страшен шанс.

Да, те хората виждат това на сцената, но това, което е зад сцената, и труда, който полагате, той остава някак скрит.

Има го разбира се, аз и колегите ми се опитваме винаги да сме максимално достоверни и да носим стойност на хората, да се опитваме поне малко да променяме възгледите и мирогледа им, начина, по който виждат нещата. Ако един зрител си тръгне от театъра с една идея по-избистрено съзнание или с някаква мисъл, върху която да разсъждава вечерта, значи ние сме си свършили работата.

Играеш в класики, но озвучаваш герои в анимации, които децата обожават. Как превключваш между сцената и дублажното студио?

Много е весело да озвучавам герои в анимации, те са много по-шантави, по-крайни и е изключително забавление, в театъра все пак има една известна достоверност, която трябва да гоним. Извинявам се за думата, но в анимацията човек може тотално да се разпищоли, просто да използва най-лудите си страни, да експериментира, да пробва всякакви гласове и бленди.

Влизал си в образа на Левски, на Дон Жуан. Как се променя човек, когато минава през такива различни лица?

Всеки един от тези образи оставя нещо като следа в теб. Ние като актьори изхождаме винаги от себе си и от собствените си впечатления и преживявания за тези роли. Аз се опитвам, когато е биографичен персонаж като Левски, там нещата са много конкретни и нямаш право особено много да страниш от очертаната пътека, в исторически план. Но когато става въпрос за персонажи като Дон Жуан опитваме да дадем частица от себе си. 

Чуйте повече от интервюто на Иван Барбов със Симеон Дамянов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00